Z roku na rok rośnie skuteczność prowadzonych kontroli podatkowych oraz celno-skarbowych. Organy podatkowe dysponują obecnie bardzo szerokimi uprawnieniami, które pozwalają szybko i skutecznie ocenić rozliczenia podatników. Znaczna dynamika wskazanych kontroli powoduje, że w celu zabezpieczenia swoich słusznych interesów, podatnicy powinni przygotować się do kontroli oraz aktywnie uczestniczyć od samego początku ich przebiegu. Błędy popełnione bowiem nawet na wstępnym etapie kontroli mogą być potem trudne czy wręcz niemożliwe do naprawienia.
Warto o tym pamiętać, szczególnie biorąc pod uwagi skutki, jakie mogą wiązać się z zakwestionowaniem rozliczeń podatkowych. Z jednej strony podatnikom grozi konieczność zapłaty zaległości podatkowej wraz z odsetkami (a w niektórych przypadkach również np. dodatkowego zobowiązania podatkowego), a z drugiej strony – poniesienie odpowiedzialności karnej oraz karnej skarbowej.
Przygotowanie do kontroli powinno obejmować także wdrożenie odpowiednich procedur wewnętrznych na wypadek wystąpienia kontroli, obejmujących m. in. określenie zakresu i sposobu przekazywania kontrolującym wyjaśnień i dokumentów oraz wyboru osób odpowiedzialnych za kontakty z kontrolującymi.
Dziękujemy
Wiadomość została wysłana.
Skontaktuj się z nami
Dzieje się teraz w biznesie
Skontaktuj się z naszymi ekspertami