Nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym – jakie zmiany będą kluczowe dla podatników?

Lokalizacja:

online

Kiedy:

30 września 2020, godz. 11.00

Od dawna zapowiadana duża nowelizacja podatku akcyzowego nabrała tempa i w najbliższym czasie zostanie skierowana do prac parlamentarnych. Dostępne projekty tekstów ustawy wskazują, że nowelizacja zacznie w części obowiązywać już od listopada 2020 r.

Projektowane przepisy zawierają w sobie wiele zmian, do których podatnicy będą musieli się dostosować – jednym z kluczowych obszarów nowelizacji jest cyfryzacja akcyzy oraz nałożenie na przedsiębiorców dodatkowych obowiązków dokumentacyjnych.

Poszczególne regulacje zawarte w planowanej nowelizacji nie wejdą w życie w jednym terminie i są rozciągnięte w czasie – podatnik będzie musiał ustalić, które obowiązki i w jakim momencie zaczną obowiązywać. W przypadku niedopełnienia nakładanych przez ustawodawcę obowiązków, odpowiedzialność karna podatnika będzie szersza niż dotychczas, przez projektowane przepisy karne.

By zapobiec nieprawidłowym działaniom oraz zminimalizować ryzyko niedopełnienia obowiązków ustawowych, zapraszamy na nasze webinarium 30 września w godz. 11:00 - 12:00, podczas którego dokładnie przeanalizujemy nowelizowane przepisy i przedstawimy co należy zrobić by zapewnić zgodność działań z ustawą.

W trakcie webinarium skupimy się na kluczowych dla podatników aspektach nowelizacji i w szczególności omówimy:

 1. Przemieszczanie wyrobów akcyzowych przy użyciu systemu EMCS
 2. Centralny Rejestr Podatników Akcyzowych– kto i kiedy powinien zarejestrować się na nowej platformie informatycznej stworzonej przez Ministerstwo Finansów
 3. Nowe zasady wydawania i zmiany Wiążących Informacji Akcyzowych
 4. Nowe wymogi dotyczące uzyskiwania pozwoleń akcyzowych
 5. Zmiana wzoru na kwotę zwrotu części zapłaconej akcyzy od energii elektrycznej
 6. Zmiana przepisów karnych
 7. Prowadzenie ewidencji wyrobów akcyzowych jedynie w formie elektronicznej
 8. Deklaracje akcyzowe jedynie w formie elektronicznej
 9. Wprowadzenie obowiązku składania deklaracji akcyzowych w zakresie wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy lub wyrobów akcyzowych wymienionych w załączniku nr 2 ustawy, opodatkowanych zerową stawką akcyzy
 10. Wprowadzenie obowiązku prowadzenia przez sprzedawców rejestru nabywców wyrobów skażonych, które w swym składzie zawierają co najmniej 50 proc. alkoholu, jeżeli sprzedaż ww. wyrobów jest dokonywana w opakowaniach jednostkowych o pojemności większej niż 1,5 litra lub jednorazowej łącznej ilości sprzedanych wyrobów większej niż 10 litrów.
 11. Uszczelnienie akcyzy od pojazdów samochodowych
 12. Zmiany w zwolnieniach od akcyzy dla wyrobów energetycznych przeznaczonych do celów żeglugi

Uczestnictwo w webinarium jest bezpłatne. Liczba miejsc ograniczona.

Warunkiem dołączenia do powyższego webinarium jest wypełnienie formularza rejestracyjnego.

Przed webinarium otrzymają Państwo mailowo *link niezbędny do prawidłowego dołączenia do wydarzenia.

*Uwaga: po weryfikacji zgłoszeń, link zostanie do Państwa przesłany maksymalnie godzinę przed rozpoczęciem webinaru. Jeśli nie będzie znajdował się w Państwa skrzynce odbiorczej prosimy o:

 1. Sprawdzenie folderu SPAM w skrzynce mailowej
 2. Skontaktowanie się z osobą kontaktową podaną na dole strony

Warunki techniczne konieczne do dołączenia do webinaru:

 1. Podłączenie do sieci internetowej w dowolnej technologii – najlepiej jednak przez stałe łącze;
 2. Dostęp do Internetu o dobrej przepustowości – minimum 1Mbit/s. Można to sprawdzić na stronie www.speedtest.net;
 3. Jedna z dwóch nowoczesnych przeglądarek internetowych: Chrome lub Firefox. System nie jest dostępny w przypadku innych przeglądarek;
 4. Posiadanie głośnika lub słuchawek;
 5. Określenie indywidualnego nicka uczestnika wydarzenia, by w przypadku chęci zadawania pytania osobiście, nie zaś poprzez czat, możliwe było uruchomienie używania mikrofonu oraz kamery przez danego uczestnika.

Dziękujemy

Wiadomość została wysłana.

Zarejestruj się na wydarzenie

Wydarzenie skierowane jest do osób decyzyjnych w firmach. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do weryfikacji zgłoszeń przed ich potwierdzeniem, celem zapewnienia audytorium zgodnego z celem i tematyką wydarzenia.

Prelegenci

Joanna Brylowska

Of Counsel w CRIDO

Subskrybuj blogi