Aktualne problemy z rozliczeniami w podatku od nieruchomości

Lokalizacja:

online

Kiedy:

23 listopada 2021, godz. 10.00

Rejestracja na to wydarzenie została zakończona.


Rok 2021 powoli dobiega końca więc już wkrótce przedsiębiorcy ponownie będą sporządzać deklaracje na podatek od nieruchomości. Jest to dobry moment by zweryfikować dotychczasowe rozliczenia i raz jeszcze przyjrzeć się czy dotychczasowy sposób opodatkowania posiadanego majątku był prawidłowy. W przypadku wystąpienia nadpłaty pozwoli to nie tylko wejść w nowy rok z niższym zobowiązaniem, ale także zawnioskować o zwrot podatku zanim część nadpłaty ulegnie przedawnieniu – z końcem bieżącego roku przedawnią się bowiem rozliczenia za 2016 r.

Warto przy tym pamiętać, że specyfika podatku od nieruchomości sprawia, że z uwagi na brak precyzyjnych przepisów w praktyce co i jak należy opodatkowywać, w wielu przypadkach kształtuje na bieżąco orzecznictwo sądów administracyjnych i Trybunału Konstytucyjnego. Oznacza to, że obiekty, które były opodatkowywane w minionych latach dla potrzeb PON, w świetle obecnego orzecznictwa mogą być poza opodatkowaniem, objęte inną stawką podatku lub ich klasyfikacja dla potrzeb podatku mogła ulec zmianie.

Również w bieżącym roku orzecznictwo sądów administracyjnych i Trybunału Konstytucyjnego istotnie wpłynęło na rozliczenia w podatku od nieruchomości. Wystarczy tu wspomnieć choćby o wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 24 lutego 2021 r. (SK 39/19), który wyjaśnił jakie nieruchomości i obiekty należy uznać za związane z działalnością gospodarczą, czy o uchwale Naczelnego Sądu Administracyjnego z 29 września 2021 r. (III FPS 1/21), w której NSA rozstrzygnął, jak należy opodatkować obiekty będące budowlami, ale posiadające też cechy budynku. Przedsiębiorcy weryfikujący swoje rozliczenia nie mają więc przed sobą łatwego zadania.

W praktyce będą musieli bowiem wziąć pod uwagę szereg nowych kwestii związanych z rozliczeniami w PON, w tym takich jak m.in.:

  • Związanie lub „potencjalne” związanie gruntów, budynków i budowli z działalnością gospodarczą – czyli jak wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie SK 39/19 wpływa na opodatkowanie budynków i budowli znajdujących się w posiadaniu przedsiębiorców, w tym w szczególności osób prawnych;
  • Kiedy w świetle ww. wyroku możliwe będzie wyłączenie z opodatkowania niektórych budowli lub stosowanie niższej stawki PON dla gruntów i budynków?
  • Czy wyrok TK oznacza możliwość odzyskania zapłaconego PON (szczególnie w przypadku przedsiębiorstw, które ze względu na epidemię COVID nie mogły prowadzić działalności)?
  • Jak uchwała NSA III FPS 1/21 wpływa na opodatkowanie budowli i co oznacza dla podatników (nie tylko tych posiadających silosy)?
  • Czy w budynku może występować budowla, a jeżeli tak – jakie obiekty znajdujące się w budynkach należy kwalifikować jako budowle?
  • Jak wygląda obecnie podejście samorządów do podatku od nieruchomości i na co przedsiębiorcy powinni być przygotowani?
  • Jak proponowana przez rząd nowelizacja zwolnienia z PON infrastruktury kolejowej wpłynie w 2022 r. na rozliczenia podmiotów, na gruntach których znajduje się taka infrastruktura?

W związku z powyższym, chcielibyśmy zaprosić Państwa na webinarium, które odbędzie się w dniu 23 listopada 2021 r. w godzinach 10:00 - 11:30, a na którym postaramy się odpowiedzieć na powyższe pytania.

Webinarium może być dobrą okazją do przyjrzenia się swoim rozliczeniom w zakresie podatku od nieruchomości i zweryfikowania ich prawidłowości.

Partnerem wydarzenia jest Polsko-Szwajcarska Izba Gospodarcza.


CRIDO | Podatek od nieruchomości


Uczestnictwo w webinarium jest bezpłatne. Liczba miejsc ograniczona.

Warunkiem dołączenia do powyższego webinarium jest wypełnienie formularza rejestracyjnego.

Warunkiem otrzymania prezentacji ze spotkania jest uczestnictwo w webinarze.

Przed webinarium otrzymają Państwo mailowo *link niezbędny do prawidłowego dołączenia do wydarzenia.

*Uwaga: po weryfikacji zgłoszeń, link zostanie do Państwa przesłany w dzień poprzedzający webinar. Jeśli nie będzie znajdował się w Państwa skrzynce odbiorczej prosimy o:

  1. Sprawdzenie folderu SPAM w skrzynce mailowej
  2. Skontaktowanie się z osobą kontaktową podaną na dole strony

Warunki techniczne konieczne do dołączenia do webinaru:

  1. Podłączenie do sieci internetowej w dowolnej technologii – najlepiej jednak przez stałe łącze;
  2. Dostęp do Internetu o dobrej przepustowości – minimum 1Mbit/s. Można to sprawdzić na stronie www.speedtest.net;
  3. Zalecamy korzystać z najaktualniejszych wersji przeglądarki Chrome, Safari, Firefox, Opera lub Edge;
  4. Posiadanie głośnika lub słuchawek.

Prelegenci

Jan Furtas

partner

Daniel Panek

starszy menedżer w CRIDO

Subskrybuj blogi