Śniadanie biznesowe: Sygnaliści pod ochroną, czyli jak przygotować się na unijne zmiany w zakresie zgłaszania nadużyć?

Lokalizacja:

Casa Pablo, Grzybowska, Warszawa, Polska

Kiedy:

24 września 2019, godz. 9.00

Już niebawem czeka nas kolejne, po RODO, duże wyzwanie dla przedsiębiorców, wynikające z przyjętej przez Parlament Europejski dyrektywy dotyczącej ochrony tzw. sygnalistów (ang. whistleblowers). Jej podstawowym założeniem jest zapewnienie skutecznej ochrony prawnej osobom zgłaszającym nadużycia. I choć sygnalistami, w myśl założeń dyrektywy, mogą być nie tylko pracownicy, nie ulega wątpliwości, że w praktyce do tej właśnie grupy należy zdecydowana większość osób informujących o wykrytych nieprawidłowościach, i to ich przede wszystkim dotyczyć będą nowe przepisy. Co więcej, dyrektywa przewiduje, że m.in. przedsiębiorcy zatrudniający co najmniej 50 osób będą mieli obowiązek uregulowania procesu zgłaszania nadużyć, oraz zapewnienia osobom, które je zgłaszają, szerokiej ochrony.

Mimo, iż nie znamy jeszcze ostatecznego kształtu docelowych, polskich regulacji dotyczących ochrony sygnalistów, już teraz powinniśmy przygotować się na nadchodzące zmiany. Warto wiedzieć, że represjonowanie sygnalistów będzie karane, a oni sami, jeśli w związku z dokonanym zgłoszeniem spotkają ich szykany, będą mogli dochodzić odszkodowania na drodze sądowej. W praktyce oznacza to nie tylko konieczność wdrożenia nowych procedur regulujących kwestię sygnalizowania w firmie, ale i stworzenie całego mechanizmu dotyczącego whistleblowingu, a nawet – ogólną zmianę mentalności przedsiębiorców.

Co więcej, przedsiębiorcy powinni wdrożyć odpowiednie kanały komunikacji umożliwiające zgłaszanie naruszeń, przy czym optymalne będzie w tym zakresie wprowadzenie stosownych rozwiązań informatycznych. Podczas śniadania zaprezentujemy, jak powinien wyglądać system informatyczny do obsługi zgłaszania nadużyć oraz jakie powinien mieć funkcjonalności, aby z jednej strony – spełniać swoje zadanie, a z drugiej – być praktycznym dla przedsiębiorców.

O tym, jak przygotować się na nadchodzące zmiany, eksperci CRIDO opowiedzą w trakcie śniadania biznesowego, które odbędzie się 24 września 2019 r. (wtorek) o godz. 9.00,
w Warszawie, w restauracji Casa Pablo (ul. Grzybowska 5a)
.

Podczas śniadania odpowiemy m.in. na następujące pytania:

  • Jaki wpływ na przedsiębiorców będzie miała dyrektywa o ochronie sygnalistów?
  • Na jakie zmiany w sferze HR powinni przygotować się przedsiębiorcy?
  • Jaki zakres ochrony będzie przysługiwał osobom zgłaszającym nadużycia?
  • Jakim nowym obowiązkom będą musieli sprostać przedsiębiorcy w celu zapewnienia należytej ochrony sygnalistów?
  • Jakie ryzyko dla przedsiębiorców wiąże się z nową regulacją?
  • Zaprezentujemy także narzędzie do zgłaszania naruszeń.

Uczestnictwo w spotkaniu jest bezpłatne.

Wymagana jest wcześniejsza rejestracja.
Prosimy o rejestrowanie maksymalnie 3 osób z jednej firmy.

Formularz rejestracyjny znajduje się poniżej w sekcji "Zarejestruj się na wydarzenie"
W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt z Weroniką Nieszporek.

Prelegenci

Edyta Defańska-Czujko

counsel w CRIDO Legal

Hubert Klekowicz

partner w CRIDO

Dziękujemy

Wiadomość została wysłana.

Zarejestruj sie na wydarzenie

Wydarzenie skierowane jest do osób decyzyjnych w firmach. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do weryfikacji zgłoszeń przed ich potwierdzeniem, celem zapewnienia audytorium zgodnego z celem i tematyką wydarzenia.

Subskrybuj blogi