CRIDO REmeeting 2019 Sharing Economy na rynku nieruchomości - polski coworking i coliving pod lupą

Lokalizacja:

MsMermaid – Conference Center at The Tides, Wioślarska 8, Warszawa, Polska

Kiedy:

9 maja 2019, godz. 9.00

Zapraszamy na CRIDO REmeeting 2019, czyli coroczne spotkanie profesjonalistów rynku nieruchomości,

w trakcie którego poruszamy tematy istotne dla branży nieruchomości.

Ostatnie lata przyniosły lawinowe przeobrażenia w sposobie funkcjonowania społeczeństw. Model, w którym stanowimy oddzielone od siebie elektrony, silnie przywiązane do tego co posiadają, odchodzi do lamusa na rzecz modelu, gdzie na pierwszy plan wysuwa się współpraca i współdzielenie. Ta zmiana paradygmatu nie pozostaje bez wpływu również na rynek nieruchomości. Praktycznie każdy sektor tej branży odczuwa skutki tej zmiany.

W kontekście zmian w funkcjonowaniu społeczeństw w ostatnich latach, szczególnie warte uwagi jest – naszym zdaniem – nowe spojrzenie na rynek przestrzeni biurowych i szeroko pojęte mieszkalnictwo. Firmy coworkingowe tchnęły nowego ducha w rynek biurowy. Nie tylko freelancerzy i młode start-upy zasiliły powierzchnie biurowe w co-workingach, ale stopniowo również dojrzałe firmy zdecydowały się na zaaranżowanie swoich biur w duchu współdzielenia i współpracy, chociażby Facebook, Microsoft czy City. To dało znaczący impuls dla dalszego wzrostu sektora biurowego w tym kierunku. W mieszkalnictwie z kolei odejście od tradycyjnego modelu indywidualnych mieszkań zrobiło miejsce dla obiektów, w których własność jest zamieniana na elastyczne wynajmowanie i zwiększenie możliwości pracy mobilnej.

Pojawienie się i rozwój modeli coworkingowych jak i colivingowych zrodziło szereg wyzwań i wątpliwości w sferze biznesowej, finansowej, prawnej i podatkowej.

  • Co jest atrakcyjnego, a co postrzegane jest jako czerwone światło przez inwestorów inwestujących w obiekty coworkingowe i colivingowe?
  • Jakie parametry musi spełnić dana inwestycja, aby zainteresowała instytucje finansujące? Jak na to patrzy druga strona – operatorzy coworkingowi i colivingowi?
  • Jakie praktyczne problemy pojawią się po ich stronie rozmawiając z deweloperami/inwestorami, co do wykończenia powierzchni czy aranżacji powierzchni wspólnych?
  • Jak z perspektywy planowania przestrzennego i pozwoleń administracyjnych powinny być klasyfikowane obiekty colivingowe?
  • Jakie zagadnienia podatkowe należy wziąć pod uwagę?
  • Jak zabezpieczyć wynajmujących w umowach najmu z operatorami coworkingowymi w przypadku problemów z wynajmem powierzchni przez tych operatów na rzecz ich klientów?
  • Jaki wpływ ma rozwój powierzchni coworkingowyh i obiektów colivingowych na „tradycyjne” obiekty biurowe i mieszkaniowe.

Wszystkie powyższe oraz dodatkowe zagadnienia zostaną omówione podczas konferencji CRIDO REmeeting, która odbędzie się 9 maja 2019, w The Tides. Partnerem tegorocznej edycji jest think co. - laboratorium rynku nieruchomości, które wspiera deweloperów i inwestorów w programowaniu inwestycji tak, by gwarantowały one odpowiednie doświadczenia użytkownikom i zyski właścicielom.

Do dyskusji zaproszeni zostali również przedstawiciele powierzchni coworkingowych i colivingowych, inwestorzy deweloperzy, instytucje finansujące i firmy doradcze.

9.00 - 9.45  Rejestracja i networking

9.45 - 10.15  think co. – Jak ekonomia współdzielenia zmienia rynek nieruchomości   biurowych i mieszkaniowych

think co.: Tomasz Bojęć, co-founder (office&retail)

think co.: Przemysław Chimczak, co-founder (living services)

10.15 - 10.45  CRIDO – case study

CRIDO Legal: Krzysztof Marzyński, partner

CRIDO: Mateusz Stańczyk, partner

10.45 - 11.45   Panel dyskusyjny: Dekada coworkingów - jak wspólne miejsca pracy zmieniają rynek biurowy?

11.45 - 12.00  Przerwa kawowa

12.00 - 13.00  Panel dyskusyjny: Czas colivingów - jak living services mogą wpłynąć na cały rynek mieszkaniowy?

13.00  Lunch

Spotkanie jest skierowane do osób z branży nieruchomości, głównie przedstawicieli inwestorów, deweloperów, banków, agencji nieruchomościowych, firm architektonicznych, doradców technicznych.

Spotkanie jest bezpłatne dla zaproszonych klientów oraz gości CRIDO. Liczba miejsc jest ograniczona. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do weryfikacji zgłoszeń przed ich potwierdzeniem, celem zapewnienia audytorium zgodnego z celem i tematyką wydarzenia.

 

Prelegenci

Jakub Bartos

Dyrektor segmentu mieszkaniowego w Golub GetHouse

Tomasz Bojęć

co-founder think co.

Przemysław Chimczak

co-founder think co.

Mariusz Frąckiewicz

Country Manager w Avestus Real Estate

Monika Kaczmarczyk

Managing Director, Adgar Poland

Kamil Kowa

Director, Head of Corporate Finance & Valuation w Savills

Renata Kusznierska

Director of Expansion Poland, Medici Living Group

Mikołaj Niemczycki

Associate, Coworking Clients Manager, Office Agency, Cushman & Wakefield.

Mateusz Stańczyk

partner w CRIDO

Dominika Zielińska

Partner Zarządzający, Workplace Solutions

Subskrybuj blogi