Komisja Europejska opublikowała projekt dyrektywy wprowadzającej do Dyrektywy VAT możliwość powszechnego odwrotnego obciążenia (GRCM). W przypadku skorzystania z takiej opcji podatek VAT od wszystkich transakcji będzie rozliczany przez nabywcę.

Z projektu dyrektywy wynika, że wprowadzenie nowego mechanizmu rozliczania podatku VAT będzie wymagało zgody Komisji i szczegółowego uzasadnienia przez państwo członkowskie przyczyn występowania o odstępstwo od dotychczasowych zasad. W szczególności państwo członkowskie będzie zobowiązane wykazać, że:

  • luka VAT jest wyższa o co najmniej 5 pp od mediany luki VAT-owskiej w UE,
  • przestępstwa karuzelowe odpowiadają za co najmniej 25% luki VAT,
  • przyjęte do tej pory rozwiązania nie są wystarczające do walki z przestępstwami karuzelowymi.

Co istotne mechanizm powszechnego odwrotnego obciążenia będzie miał zastosowanie jedynie do transakcji przekraczających 10 tys. euro.

Dyrektywa wejdzie w życie w 20. dnia po jej publikacji w dzienniku urzędowym, a państwa członkowskie będą mogły stosować mechanizm powszechnego odwrotnego obciążenia do 30 czerwca 2022 r. Komisja ma szczegółowo monitorować stosowanie tego narzędzia i jego wpływ na rynek wewnętrzny.

Mechanizm odwrotnego obciążenia jest rozwiązaniem ostatecznym oznaczającym w istocie porażkę Komisji w walce z przestępczością VAT-owską. Mechanizm ten bowiem całkowicie zmienia zasady rozliczania podatku VAT i eliminuje z jego konstrukcji ten element, który czynił z niego wydajne narzędzie fiskalne, tj. mechanizm cząstkowych płatności na każdym etapie łańcucha dostawy. Mechanizm odwrotnego obciążenia przesuwa moment zapłaty VAT na ostatni etap obrotu, tj. dostawę towarów lub usług do konsumenta. I to ten etap będzie musiał być szczegółowo kontrolowany, aby zapewnić wypełnianie obowiązku przez podatników.


Interesuje Cię ten temat? Skontaktuj się z autorem artykułu.