O ile początek 2024 roku wydawał się dość „senny” jeśli chodzi o zmiany w podatkach (poza KSeF-em, który miał przecież jeszcze wtedy wejść w połowie roku), to ostatnie miesiące roku, były dla wielu firm skuteczną pobudką. Otwieramy więc rok 2025 z nowymi obowiązkami sprawozdawczymi, nowymi obszarami, które mogą generować potencjalny wzrost obciążeń podatkowych, a to wszystko wpisane jest w nieustający trend digitalizacji rozliczeń podatkowych. I choć zmian na 2025 nie brakuje, to to czego niestety z pewnością zabrakło to obiecane 6-miesięczne vacatio legis.


🎁Sprawdź 👉 Kalendarz podatkowy 2025


Co w 2025 roku powinno szczególnie przykuć uwagę zespołów finansowych i podatkowych?

Wyzwania związane z digitalizacją raportowania podatkowego

  • JPK CIT

Rok podatkowy rozpoczynający się po 31 grudnia 2024 będzie pierwszym, za który najwięksi podatnicy CIT (przychody powyżej EUR 50mln oraz Podatkowe Grupy Kapitałowe) wyślą do KAS raport w nowej usystematyzowanej formie (tzw. nową schemę podatkową JPK_KR_PD), która obejmie dane z ksiąg rachunkowych rozszerzone o dane podatkowe. Pierwsze raportowanie danych o środkach trwałych JPK_ST będzie miało miejsce dopiero za rok podatkowy rozpoczynający się po 31 grudnia 2025. Aby uniknąć błędów w rozliczeniu, systemy podatkowo-księgowe, powinny być dostosowane do raportowania już od 1 stycznia 2025.

  • KSeF

Chociaż KSeF ma wejść w życie dopiero w 2026 roku, to w 2025 temat ten powinien znaleźć się wysoko na liście priorytetów CFO, zespołów księgowy i tax managerów (chociaż z naszego doświadczenia wynika, że zmiana ta ma dużo szerszy zasięg, gdyż ingeruje w procesy biznesowe). Poprzednie falstarty wdrożenia KSeF mogą powodować nieufność, czy tym razem ponownie nie dojdzie do odroczenia – temat jest jednak tak strategiczny z perspektywy działania każdej firmy, że mimo niestabilnego otoczenia regulacyjnego, jego wejście w życie powinno być potraktowane jako pewnik, a czas odroczenia – dobrze wykorzystany.

Potencjalny wzrost obciążeń podatkowych

  • Podatek od nieruchomości na nowo

Jeden z najbardziej „spornych” podatków w polskim systemie podatkowym, od 2025 roku raczej prostszy nie będzie. Doczekaliśmy się zmian wprowadzających nowe, niezależne definicje „budynków’ i „budowli”, ale też doprecyzowania zwrotów takich jak „trwale związane z gruntem”. To oznacza dla podatników konieczność weryfikacji dotychczasowych kwalifikacji aktywów i oczywiście analizę wpływu tej weryfikacji na wysokość obciążeń podatkowych.

  • Podatek minimalny krajowy

W 2025 roku część przedsiębiorców pierwszy raz dokona rozliczenia i zapłaty tzw. krajowego podatku minimalnego. Konstrukcja podatku zakłada, że jest on przede wszystkim skierowany do firm, które mają stratę z działalności operacyjnej lub rentowność poniżej 2%, jednak w jego kalkulacji uwzględnia się szereg danych, które efektywnie mogą minimalizować jego wysokość.

  • Globalny Podatek Minimalny (GPM)

164 – dokładnie tyle artykułów na ponad 80 stronach ma nowa w polskiej legislacji podatkowej ustawa wprowadzająca przepisy o globalnym podatku minimalnym (na szczęście zabrakło 13 do pobicia rekordu z 2004 r. i nowej wtedy ustawy o podatku od towarów i usług, popularnie zwanym VATem). Dla spółek polskich będących częścią grupy międzynarodowej lub polskiej, o skonsolidowanych przychodach przekraczających EUR 750 mln  wprowadzenie GPM oznacza 1) obowiązek przeprowadzenia rozbudowanych kalkulacji wg. zupełnie nowych przepisów 2) oszacowania efektywności stosowanych ulg (np. PSI czy B+R) 3) potencjalnie - obowiązek zapłaty podatku wyrównawczego w Polsce (tak aby efektywne opodatkowanie CIT w Polsce nie było niższe niż 15%) 4) przygotowania się do złożonego raportowania podatkowego.

Nowe dane i nowe raportowania

  • Raportowanie w obszarze GPM

Jedna z największych międzynarodowych reform prawa podatkowego ostatniej dekady, z rocznym opóźnieniem została przyjęta w Polsce. Od stycznia 2025 wejdą w życie przepisy nowej ustawy o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych , a wraz z nią – już niebawem – nowe obowiązki sprawozdawcze. O ile wzór deklaracji na GPM w Polsce nie jest jeszcze znany, to w oparciu o wypracowany standard danych w ramach prac OECD oraz projekt Dyrektywy DAC-9 można zaryzykować stwierdzenie, że wypełnienie obowiązków sprawozdawczych w tym obszarze może wymagać identyfikacji blisko 480 punktów danych o charakterze finansowo-księgowo-podatkowym i przeprowadzenia procesu spójności ich rozumienia w różnych miejscach organizacji.

  • CBAM

CBAM (Carbon Border Adjustment Mechanism) to unijne przepisy nakładające obowiązki raportowania (od października 2023 r.) a w przyszłości (od 2026 r.) obciążające dodatkową daniną importerów stali, aluminium, nawozów, wodoru, energii elektrycznej, cementu oraz niektórych produktów pochodnych (np. metalowe śrubki i nakrętki). Od III Q 2024 raportowaniu podlegają dane o rzeczywistych emisjach wbudowanych w importowane ww. produkty. Brak spełnienia wymogu pozyskiwania i raportowania danych może przyczynić się do nałożenia na importera kar finansowych, a nawet do uniemożliwienia importu wyrobów objętych CBAM w przyszłości. Trzeba mieć na uwadze, że dla firmy identyfikacja danych do raportowania to projekt multidyscyplinarny: ze względu na swój zakres może „dotykać” różnych obszarów kompetencji w organizacji, tj. finanse, księgowość, podatki, cło, handel i logistyka, zakupy, ochrona środowiska, dział prawny, kontroling.

  • EUDR

EUDR (European Deforestation Free Regulation) to unijne przepisy nakładające obowiązki na przedsiębiorców dokonujących importu, obrotu i eksportu towarami i produktami, których pozyskiwanie i produkcja może przyczyniać się do wylesiania i degradacji lasów (np. drewno, kauczuk, olej palmowy, soję, kawę, kakao itp). Brak spełnienia wymogu pozyskiwania i raportowania danych może przyczynić się do nałożenia surowych kar finansowych, a nawet do uniemożliwienia dokonywania obrotu gospodarczego ww. towarami. Jeśli EUDR może dotyczyć państwa firmy, to rok 2025 radzimy wykorzystać na zabezpieczenie się przed możliwymi ryzykami, które mogą dotykać strategicznych obszarów biznesu. Krokiem pierwszym powinna być szczegółowa analiza łańcucha dostaw

Czujne monitorowanie nowych i dotychczasowych obszarów ryzyk

  • System kaucyjny

Od października 2025 roku wejdzie w Polsce tzw. system kaucyjny. I chociaż przepisy wprowadzające system kaucyjny nie są strtice podatkowe, to jednak jego implementacja rodzi szereg wyzwań podatkowych. Jeśli wiec Państwa działalność związana jest z produkcją niektórych napojów (np. soki, woda, piwo, tzw. energetyki), importem / nabywaniem tych produktów w celu wprowadzenia ich na rynek czy handlem hurtowym lub detalicznym tych produktów, przeanalizowanie wpływu rozliczeń w systemie kaucyjnym na obszar podatku VAT jest kluczowe.

  • Podatek u źródła

Od połowy 2024 roku trwają konsultacje z udziałem Ministerstwa Finansów mające na celu wypracowanie ostatecznej wersji objaśnień w zakresie podatku u źródła (WHT). Na ten moment doczekaliśmy się publikacji dwóch interpretacji ogólnych dotyczących stosowania zwolnień w WHT w oparciu o unijne dyrektywy. Mimo apeli tzw. strony społecznej, nie udało się wypracować takiego brzmienia interpretacji, które byłyby jednoznacznie korzystne dla firm. Rok 2025 będzie więc prawdopodobnie stał pod znakiem szczegółowej weryfikacji przepływów podlegających WHT, tak aby zabezpieczyć ryzyka związane z przyjęciem odmiennego podejścia niż zaproponowane ostatecznie przez Ministerstwo Finansów.


Mamy dla Was wyjątkowy prezent – Kalendarz podatkowy 2025!

✅ Najważniejsze terminy podatkowe, w tym:

VAT, PIT, CIT, podatek od nieruchomości, akcyza, ceny transferowe, ZUS, PFRON i wiele innych!

✅ Przydatne opisy przy każdym terminie.
✅ Możliwość bezpłatnego pobrania i integracji z Waszym kalendarzem (Google, Outlook i inne).

📥 Wszystko w jednym miejscu – aby ułatwić planowanie i zapewnić spokój ducha.

🎁Sprawdź 👉 Kalendarz podatkowy 2025

🎁 Dodatkowo: kalendarz będzie regularnie aktualizowany!

Wkrótce znajdziecie w nim:
✨ Komentarze ekspertów,
✨ Zaproszenia na webinary i spotkania,
✨ Wskazówki i przypomnienia.