7 grudnia zostało opublikowane zapowiadane jakiś czas temu Rozporządzenie Ministerstwa Finansów w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych, od wartości nieodpłatnych świadczeń z tytułu szczepień ochronnych przeciw grypie.

W myśl rozporządzenia zwolnienie obejmuje koszt badania kwalifikacyjnego, szczepionki, przeprowadzenia szczepienia i konsultacji specjalistycznej. Jeżeli świadczenie wchodzi w skład pakietu usług medycznych o szerszym zakresie, zaniechanie ma zastosowanie do świadczenia o wartości nieprzekraczającej 100 zł w roku podatkowym.

Zaniechanie dotyczy przychodów ze stosunku pracy, działalności wykonywanej osobiście (np. umowy zlecenie lub kontraktu menedżerskiego) czy tzw. przychodów z innych źródeł (art. 20 PIT) i obowiązuje od 1 marca 2020 roku do końca miesiąca, w którym zostanie odwołany stan epidemii COVID-19.

Zatem pracodawcy czy zleceniodawcy, którzy sfinansują koszt szczepienia swoim pracownikom lub współpracownikom nie muszą już pobierać zaliczki na podatek. Zaliczki pobrane wcześniej będzie można odzyskać.

Zaniechanie nie dotyczy przychodów z art. 14 PIT (działalność gospodarcza), czyli osób na B2B.

O problemie związanym z koniecznością opodatkowywania szczepień przeciw grypie pisaliśmy w jednym z wpisów na naszym blog. Miejmy nadzieję, że brak podatku od szczepionek spowoduje, że więcej pracodawców zaoferuje możliwość szczepienia na grypę i więcej osób skorzysta z tej możliwości w tych trudnych czasach.


WARTO DOCZYTAĆ: