XX Forum Cen Transferowych za nami!
W miniony piątek, 13 grudnia w gmachu Ministerstwa Finansów odbyło się jubileuszowe, XX Forum Cen Transferowych. Ostatnie w tym roku spotkanie zgromadziło ok. 120 specjalistów oraz przedstawicieli administracji podatkowej, zajmujących się tematyką cen transferowych. Spotkanie otworzył Podsekretarz Stanu Ministerstwa Finansów, Pan Jarosław Neneman.
(Dalsza część artykułu pod materiałem wideo)
Zobacz film: Korekty cen transferowych na gruncie CIT
Korekty cen transferowych to tematyka, która przysparza podatnikom wielu problemów. Bardzo ważnym jest zrozumienie zasad dokonywania korekt oraz ich konsekwencji. W filmie obie te kwestie zostaną omówione.
Nowe rekomendacje FCT – prace w toku
W centrum zainteresowania uczestników znalazły się prace nad rekomendacjami w zakresie transakcji finansowych oraz wiążących poleceń na gruncie KSH. Obie Grupy robocze przedstawiły wyniki prac ostatnich miesięcy, zebrane w formie dwóch, wstępnych nadal wersji dokumentów, do których zgłaszane były spostrzeżenia i uwagi.
Postulaty Grup wywołały żywą dyskusję w szczególności co do kwestii maksymalnie 3-letniego terminu ważności analiz cen transferowych, w tym: czy w pewnych przypadkach (np. finansowań długoterminowych, dużych, długoterminowych projektów infrastrukturalnych, umów PPA/FPPA, itp.) wskazany w przepisach 3-letni termin aktualizacji analiz odpowiada realiom biznesowym. Padło także pytanie jak należy interpretować przepis o aktualizacji – czy raczej jako aktualizację danych finansowych czy też sporządzenie nowej analizy cen transferowych.
Przedstawiciele administracji skarbowej podkreślali za to, jak ważna jest analiza wyników podmiotów o ograniczonym profilu funkcjonalnym nie tylko pod kątem gwarantowanej rentowności na poziomie zysku ze sprzedaży / operacyjnego, ale również po uwzględnieniu ponoszonych kosztów finansowania (tj. na poziomie EBT). W praktyce, jest to często pomijany aspekt analizy, natomiast zgodność z zasadą ceny rynkowej należy oceniać całościowo, z perspektywy wszystkich zawieranych transakcji wewnątrzgrupowych, w tym finansowań.
Uczestnicy zajmowali się także praktycznymi aspektami zagadnienia tzw. wiążących poleceń, w tym kwestią odpowiedzialności za ewentualne zaległości podatkowe mogące powstać w wyniku wykonania wiążącego polecenia przez spółkę zależną czy formą naprawienia szkody (np. poprzez kompensatę). Zagadnienie to może mieć coraz większe znaczenie w praktyce rynkowej - zgodnie z danymi MF aktualnie w Polsce istnieje ok. 20 Grup Spółek w rozumieniu Działu IV Tytułu I KSH, a liczba ta będzie rosnąć.
Istotne tematy okiem praktyków
Nie zabrakło również cennych spostrzeżeń z bieżącej praktyki doradców i biznesu, w tym dotyczących możliwości złożenia oświadczenia o rynkowości transakcji objętych dokumentacją lokalną w sytuacji dokonania „autokorekty” (dostosowania rozliczeń do warunków rynkowych) i ostatnich wyroków NSA dotyczących utraty statusu podatnika przez PGK. Zgłoszony został także postulat powołania Grupy roboczej ds. korekt cen transferowych, ze względu na rozbieżną praktykę interpretacyjną oraz istniejące wyzwania w stosowaniu przepisów art. 11e CIT.
Co nas czeka w roku 2025?
Przedstawiciele Ministerstwa Finansów zwrócili uwagę na ideę upraszczania / odgruzowywania systemu podatkowego („decluttering”) na poziomie unijnym, co ma również wpływ na perspektywę lokalną. Przedstawiono także plany na najbliższe miesiące w związku z prezydencją Polski w Radzie Unii Europejskiej (m.in. dalsze prace mające na celu osiągnięcie konsensusu co do kształtu Dyrektywy TP).
Padły także ciekawe postulaty co do dalszej działalności Forum (w tym przyjrzenie się rozwiązaniom z zakresu cen transferowych, stosowanym w innych jurysdykcjach, np. w Australii czy Wielkiej Brytanii, przyspieszenie prac Grup Roboczych oraz zwiększenie udziału Ministerstwa Finansów w opracowywaniu dokumentów Forum). Zapowiedziana została także możliwość wprowadzenia zmian co do już wypracowanych dokumentów Forum czy objaśnień podatkowych.
Zgodnie z zapowiedzią Ministerstwa Finansów w roku 2025 możemy spodziewać się także publikacji kolejnej wersji schemy do informacji TPR. Zmiany mają mieć charakter dostosowawczy, natomiast nowy formularz ma być stosowany po raz pierwszy dopiero w roku 2026.
Podsumowanie
Spotkania w ramach Forum Cen Transferowych są doskonałą okazją do wymiany wiedzy i doświadczeń przez wszystkich zainteresowanych, wpływając także na kierunek dalszych zmian legislacyjnych oraz operacyjnych w obszarze cen transferowych w Polsce. Gratulujemy Ministerstwu Finansów pięknego jubileuszu FCT oraz dziękujemy za możliwość uczestnictwa w tej inicjatywie.
Zapoznaj się z pełną ofertą: Ceny transferowe
Posłuchaj