Wyścigówka to też urządzenie przemysłowe – niespodziewane przypadki klasyfikacji w kontekście podatku u źródła
Choć mogliśmy już usłyszeć o zakwalifikowaniu do „urządzeń przemysłowych” i objęcia podatkiem u źródła maszyn produkcyjnych, laptopów czy nawet systemów przechowywania danych w chmurze, zaskakujące mogą okazać się ostatnie rozstrzygnięcia dotyczą kontenerów socjalno-biurowych i… samochodów wyścigowych.
(Dalsza część artykułu pod materiałem wideo)
Zobacz film edukacyjny: Safe harbour CbC-R w globalnym podatku wyrównawczym
Zapraszamy na film tłumaczący mechanizm safe harbour w ramach Pillar 2.
Czym są „urządzenia przemysłowe” na gruncie WHT?
W ostatnich latach zagadnienie definicji „urządzeń przemysłowych” w kontekście podatku u źródła (WHT) od należności za użytkowanie takich urządzeń budzi coraz większe zainteresowanie. W związku z rozszerzającą wykładnią tego pojęcia w ostatnich orzeczeniach organów podatkowych i sądów administracyjnych – świadomi takiej praktyki powinni być nie tylko przedsiębiorcy prowadzący typową działalność transgraniczną, ale również np. podatnicy nabywający szeroko rozumiane usługi IT.
Pojęcie „urządzenie przemysłowe” nie zostało zdefiniowane wprost w polskich przepisach podatkowych. Dlatego zarówno podatnicy, jak i organy odwołują się w pierwszej kolejności do wykładni językowej (słownikowej). W praktyce interpretacyjnej oraz orzeczniczej przyjmuje się jednak, że pojęcie należy rozumieć szeroko – jako wszelkiego rodzaju maszyny, instalacje, linie produkcyjne czy inne środki techniczne wykorzystywane w działalności komercyjnej i profesjonalnej, obejmującej zarówno działalność przemysłową, handlową , jak i naukową. Jak coraz częściej podkreślają to organy – urządzenia przemysłowe nie muszą jednak być wykorzystywane bezpośrednio w procesie produkcji.
O ile w działalności przemysłowej, produkcyjnej lub przetwórczej definicja powinna wydawać się dość oczywista, wątpliwości pojawiają się natomiast w przypadku urządzeń wykorzystywanych w działalności usługowej lub handlowej. Do kategorii urządzeń przemysłowych mogą zaliczać się zarówno pojedyncze maszyny, jak i złożone systemy będące wbudowane lub sterujące urządzeniami wykorzystywanymi w przemyśle – co jest częstą argumentacją w przypadku np. komputerów. Ponadto przyjęło się, że kwalifikowane tak powinny być także aktywa pełniące funkcje pomocnicze w procesie masowej produkcji towarów. Tymczasem w ostatnio zdecydowanie niekorzystnej dla podatników wykładni organów dominuje przekonanie, że urządzeniem przemysłowym potencjalnie może być każde urządzenie związane z działalnością gospodarczą danego podmiotu.
Skutki szerokiej definicji pojęcia…
Same serwery wirtualne (chmury) były już niejednokrotnie przedmiotem orzeczeń. Jeszcze niedawno NSA orzekał, że zastosowanie wirtualnego serwera jest bardzo szerokie i nie ogranicza się do przemysłu, toteż nie będzie urządzeniem przemysłowym, o ile nie jest ściśle powiązane z innym urządzeniem przemysłowym, biorącym udział w procesie produkcji (por. wyrok NSA z dnia 5 czerwca 2024 r., sygn. akt II FSK 1120/21). Jednak w tym samym roku NSA uznał podział na przemysł ciężki, lekki i usługowy za „anachroniczny”, argumentując, że „zatem wszelkie usługi IT są i mogą być związane z szeroko rozumianą działalnością gospodarczą” (por. wyroki NSA z dnia 16 maja 2024 r., sygn. akt II FSK 1078/21 i z dnia 22 lutego 2024 r., sygn. akt II FSK 714/21). Do tej samej argumentacji przychylił się na początku 2025 r. WSA w Gdańsku w sprawie opłat wnoszonych za korzystanie z serwera należącego do jedynego udziałowca w Szwajcarii, tym samym uznając serwer centralny (z pominięciem opłat za oprogramowanie typu end-user) za urządzenie przemysłowe (nieprawomocny wyrok WSA w Gdańsku z dnia 25 lutego 2025 r. , sygn. akt I SA/Gd 820/24).
W niedawnym sporze rozwiązanym wyrokiem NSA z dnia 4 marca 2025 r.(sygn. akt II FSK 742/22) pomimo argumentacji Wnioskodawcy, że kontenery wykorzystywane jako tymczasowe zaplecze socjalne na budowach są przestrzenią użytkową, mają swoje własności funkcjonalne oraz charakter akcesoryjny w stosunku do procesu produkcyjnego, Sąd stwierdził, że nie muszą być one wykorzystywane bezpośrednio w procesie produkcji, wąsko rozumianego handlu (hurtowego i detalicznego) czy nauki, by spełniały definicję urządzenia przemysłowego.
Kolejnym ciekawym przypadkiem jest samochód wyścigowy. Zgodnie z informacją przekazaną przez Wnioskodawcę w interpretacji indywidualnej z dnia 5 lutego 2025 r. (sygn. akt 0111-KDIB1-2.4010.592.2024.2.DK) samochód ten nie jest dopuszczony do normalnego ruchu drogowego i nie będzie przez kierowcę wykorzystywany poza takimi sytuacjami jak udział w rajdach samochodowych, dodatkowo w jego ocenie nie stanowi środka transportu i w żadnym zakresie nie może być wykorzystywany w przemyśle. Dyrektor KIS natomiast stwierdził, iż samochód wyścigowy stanowi mechanizm lub zespół elementów służący do wykonywania przez użytkującego określonych czynności, co w świetle przepisów kwalifikuje go jako urządzenie przemysłowe. Organ ponadto nie zgodził się z Wnioskodawcą twierdząc, że samochód wyścigowy jest środkiem transportu, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 1 Ustawy o CIT, co jest dodatkową przesłanką aby uznać go za urządzenie przemysłowe.
…światełko w tunelu?
Cieszyć może natomiast przychylne dla podatnika podejście KIS w przypadku serwisu zajmującego się hostingiem reklam. Klientami Wnioskodawcy są serwisy reklamowe, które wykupują na serwisach miejsca reklamowe, czyli odpłatnie korzystają z usług hostingu świadczonych przez Wnioskodawcę. W odpowiedzi na interpretacje indywidualną z 24 lutego 2025 r. (sygn. akt 0112-KDIL2-2.4011.90.2021.13.WS) Dyrektor KIS, pytany o to, czy taki serwer powinien zostać uznany za urządzenie przemysłowe stwierdził, że nie.
Takie przychylne stanowisko organu niższej instancji jest ciekawą odmianą, biorąc pod uwagę to, że skutkiem zaostrzonej polityki w ostatnich latach było uznanie za urządzenia przemysłowe potencjalnie podlegające opodatkowaniu WHT w jednostkowych przypadkach np.: komputerów (w tym laptopów), terminali płatniczych, routerów i firewalli, systemów fotowoltaicznych czy włókien światłowodowych, a zapewne nie możemy wykluczyć kolejnych nietypowych urządzeń.
Co teraz?
Niezależnie więc w jakiej branży prowadzona jest działalność, to przy współpracy z zagranicznymi kontrahentami i wszelkim korzystaniu z urządzeń (które na pierwszy rzut oka nie są „przemysłowe”) należy mieć na uwadze, że może to prowadzić do istotnych konsekwencji na gruncie podatku u źródła. Wydaje się więc, że w tym celu jedynie uzyskanie przez podatnika interpretacji podatkowej może pomóc uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w przyszłości.
Zapoznaj się z pełną ofertą: Podatek u źródła
Posłuchaj