Wojna celna a ceny transferowe – niepewność przyszłych rozliczeń?
Czy Europa będzie następna? Jak cła mogą wpłynąć na ceny transferowe? Co jeśli USA zdecyduje, że cła na wybrane produkty rzeczywiście wyniosą 25%?
Dla zobrazowania stojących przed nami wyzwań, w niniejszym wpisie posłużymy się uproszczonym przykładem:
🏣 Amerykański dystrybutor o ograniczonym profilu importuje maszyny od polskiego podmiotu centralnego, pełniącego też w ramach grupy kapitałowej rolę producenta
📈 Polityka cen transferowych zakłada takie ustawienie cen sprzedaży maszyn z Polski do USA, żeby zagwarantować amerykańskiej spółce 10% marżę na sprzedaży
📶 W 2024 roku dystrybutorowi udało się zrealizować sprzedaż produktów na rynku amerykańskim na poziomie 1 000 USD, koszty zakupu maszyn wyniosły 800 USD, a pozostałe koszty operacyjne amerykańskiej spółki (OPEX) 100 USD
🏆 Łączna marża osiągnięta przez amerykański podmiot wyniosła więc 10% i zgodnie z polityką cen transferowych nie była potrzebna korekta dochodowości
(Dalsza część artykułu pod materiałem wideo)
Zobacz film: Raportowanie TPR – wnioski
Raportowanie cen transferowych to jedno z bardziej skomplikowanych tematów w obszarze obowiązków podatkowych. Raportowanie TPR – wnioski to film opowiadający o najważniejszych zagadnieniach związanych z raportowaniem cen transferowych, które eksperci CRIDO uznali za istotne dla podatników. Zapraszamy na film.
W 2025 roku, zgodnie z zapowiedziami, administracja USA, rzeczywiście wprowadza 25% cła na takie typy maszyn importowanych z Europy. Zakładając brak zmiany popytu i cen sprzedaży (dalej 1 000 USD) i kosztów operacyjnych po stronie amerykańskiej (dalej 100 USD), koszt zakupu maszyn z PL wzrósł z 800 USD do 1 000 USD, więc amerykański podmiot osiągnął stratę -100 USD.
Jakie komplikacje taki zupełnie hipotetyczny scenariusz może przynieść z perspektywy cen transferowych?
Czy zgodnie z polityką TP polska centrala powinna dokonać korekty cen transferowych? Czy może pozostawić amerykańską spółkę ze stratą - skoro wynika ona głównie z decyzji amerykańskich władz?
Jak oceniłaby potencjalną korektę cen transferowych polska administracja podatkowa, szczególnie w sytuacji gdyby ekonomiczny koszt korekty pogrążył wyniki polskiego podmiotu i po wielu latach „na zysku” po raz pierwszy polski podatnik nie rozpoznałby dochodu w PL?
Czy wprowadzenie takich dodatkowych ceł zostało przewidziane w umowie o współpracy między stronami? Czy w ogóle jest taka pisemna umowa (przecież często nie są one w ogóle zawierane w praktyce gospodarczej)?
Czy należy rozważyć zmianę polityki cen transferowych? Jaką metodę cen transferowych wybrać?
Czy dotychczasowe analizy porównawcze pozostają aktualne?
Czy centrala w Polsce / amerykański dystrybutor podejmą decyzję o zmianie cen dla klientów na amerykańskim rynku, żeby zamortyzować wpływ ceł i przenieść (przynajmniej częściowo) ich ciężar ekonomiczny na klientów?
Który podmiot będzie uprawniony do ponadnormatywnych zysków gdy cła zostaną uchylone w przyszłości?
Czy działy finansowe w takich grupach kapitałowych będą potrafiły zarządzić nagłymi zmianami cenników w związku ze zmianami politycznymi? Jak takie nowe cła wpłyną inne obszary podatkowe?
Mimo braku zmian legislacyjnych w cenach transferowych, wygląda na to, że ciekawe czasy przed nami.
Zapoznaj się z pełną ofertą: Ceny transferowe
Posłuchaj