Uproszczenie dla transakcji trójstronnej niemożliwe przy braku adnotacji na fakturze
Kwestie formalne w VAT (poprawność wystawionej faktury) wciąż mają znaczenie. Przypomniał o tym TSUE w wyroku z 8 grudnia 2022 r. w spr. Luxury Trust Automobil GmbH (C‑247/21).
Wyrok był długo oczekiwany – dotyczył zapytania o możliwość zastosowania bardzo korzystnego dla dystrybutorów uproszczenia w rozliczeniu transakcji trójstronnej VAT w przypadku, w którym nie spełniono jednego warunku wskazanego w przepisach. Odpowiedź na to pytanie ma duże znaczenie – uproszczenie pozwala bowiem dystrybutorom nie rejestrować się na VAT w kraju, z którego towar jest wysyłany do UE (a dostawcy pozwala nie naliczać VAT na sprzedaży do dystrybutora).
Na bazie Dyrektywy VAT, w Austrii jak i w Polsce wskazywane jest, że podmiot „środkowy” musi na swojej fakturze wskazać:
- Austria: wyraźną wzmiankę dotyczącą występowania wewnątrzwspólnotowej transakcji trójstronnej oraz wskazanie, że osobą zobowiązaną do zapłaty VAT jest ostatni nabywca;
- Polska: adnotację „VAT: Faktura WE uproszczona na mocy art. 135-138 ustawy o ptu” lub „VAT: Faktura WE uproszczona na mocy artykułu 141 dyrektywy 2006/112/WE”.
Dyrektywa przewiduje adnotację „reverse charge” / „odwrotne obciążenie”.
Czy można zastosować uproszczenie, gdy adnotacji brak?
Czy można ewentualnie skorygować fakturę, na której brakło adnotacji?
Na oba pytania TSUE odpowiedział: NIE:
- „w ramach transakcji trójstronnej nabywca końcowy nie jest skutecznie wyznaczony jako osoba zobowiązana do zapłaty podatku od wartości dodanej (VAT), jeżeli faktura wystawiona przez nabywcę pośredniego nie zawiera wzmianki „odwrotne obciążenie””;
- „nie może być mowy o korekcie faktury, jeżeli brak jest przesłanki stosowania systemu stanowiącego odstępstwo do transakcji trójstronnych, takiej jak wzmianka wymagana w art. 226 pkt 11a dyrektywy VAT. Jak zauważyła rzecznik generalna w pkt 57 i 61 opinii, spełnienie a posteriori przesłanki koniecznej do przeniesienia zobowiązania podatkowego z tytułu VAT na odbiorcę dostawy nie stanowi korekty. Chodzi o pierwsze wystawienie wymaganej faktury, które nie może mieć mocy wstecznej. (…) pominięcie na fakturze wzmianki „odwrotne obciążenie” wymaganej na podstawie tego przepisu nie może zostać skorygowane w późniejszym terminie poprzez dodanie informacji”.
Efekt?
Przepisy o transakcjach trójstronnych, w tym o uproszczeniu w stosowaniu reguł ogólnych, zawierają szereg warunków faktycznych i formalnych, które determinują sposób opodatkowania transakcji.
Dodatkowo, w poszczególnych krajach pojawiają się sygnały o „nowych pomysłach” co do rozliczania tych transakcji (np. uproszczenie w łańcuchu dla czterech podmiotów).
Ponieważ konsekwencje błędu w raportowaniu transakcji mogą mieć bardzo wymierne skutki finansowe – realizując tego typu transakcje zdecydowanie warto przyjrzeć się modelowi z perspektywy wypełnienia formalnych wymagań.
WARTO DOCZYTAĆ:
- Końcowo-roczne zamknięcie roku pod kątem VAT (i TP) – podsumowanie webinarium
- Gdy kontrahent wywozi towar poza Polskę… czy stawka 0% VAT u dostawcy może być zagrożona?
- Chwilowe wstrzymanie wysyłki / magazynowanie w Polsce a 0% VAT
- Warto pytać biznes? Ilu organizatorów transportu – tyle dostaw
- Pomyłka w rozliczeniu WNT – kosztowny błąd wg TSUE?
- Transakcje towarowe… najwyższy czas na przejrzenie warunków realizowanych transakcji - Cykl „Bezpieczne Rozliczenia Podatkowe 2019/2020”
Posłuchaj