Umowa usługowa zawarta w roku X-1, a faktura wystawiona w roku X+1 – kiedy dokumentować?
W jednym z rozstrzygnięć Dyrektora KIS (DKIS), organ odniósł się do obowiązku sporządzenia Local File w przypadku zawarcia umowy na usługi, których realizacja ma charakter długoterminowy i które rozliczane są dopiero w kolejnym roku (latach). Co zdaniem DKIS zrobić z takim „zahibernowanym” rozliczeniem pod kątem TP?
(Dalsza część artykułu pod materiałem wideo)
Zobacz film: Gwarancje i poręczenia z perspektywy cen transferowych
Zapraszamy na film o odpłatnych i nieodpłatnych gwarancjach i poręczeniach z punktu widzenia regulacji o cenach transferowych.
O co chodziło w sprawie?
Na podstawie umowy PDA (Project Development Agreement) zawartej w roku X-1, Usługodawca świadczy tzw. usługi rozwoju projektu, na rzecz SPVs. Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym planowana wartość wynagrodzenia z tytułu świadczenia usług przekroczy próg dokumentacyjny 2 mln PLN, jednak w chwili zawarcia umowy PDA nie ma możliwości jednoznacznego określenia wartości transakcji. Wpływa na to m.in. fakt, że kalkulacja wynagrodzenia za usługi jest zależna od jednego z parametrów instalacji będącej w posiadaniu SPVs, który to w trakcie realizacji usług może ulec zmianie.
Spółka zawarła szereg umów PDA z SPVs w latach poprzednich (X-1), jednak – zgodnie z przewidywaniami – usługi zostaną zakończone dopiero w latach kolejnych (X, X+1), w zależności od realnego postępu prac. Realizacja usług ma zatem charakter długoterminowy, a faktura jest wystawiana dopiero w momencie, gdy projekt zostanie zakończony. Pytanie dotyczyło ustalenia, czy obowiązek sporządzenia dokumentacji lokalnej powstał już w momencie zawarcia umowy PDA (X-1) czy też dopiero w latach kolejnych (X, X+1 – moment rozliczenia podatkowego).
Jak jest zdaniem podatnika, a jak jest zdaniem DKIS…?
Spółka opowiedziała się za brakiem obowiązku sporządzania Local File w roku zawarcia umowy, powołując się na względy celowościowe i praktyczne. Jej zdaniem obowiązek powstanie dopiero w momencie realizacji usługi oraz otrzymania wynagrodzenia, czyli w związku z dokonaniem rozliczenia pomiędzy Stronami i rozpoznaniem transakcji podatkowo. Wtedy też będzie znana wartość transakcji, która w trakcie realizacji usługi nie ma charakteru pewnego. Zdaniem Spółki, dopiero w momencie wystąpienia skutków podatkowych, które podlegają weryfikacji „organ otrzymuje kompletne informacje o zawartej transakcji, spełniając jednocześnie cel przepisów dot. obowiązku dokumentowania cen transferowych”.
Organ uznał stanowisko Spółki za nieprawidłowe, wskazując na powstanie obowiązku dokumentacyjnego już w roku zawarcia umowy. DKIS podkreślił w rozstrzygnięciu, że wartość transakcji należy ustalać (1) na podstawie faktur, (2) jeśli FV nie zostały wystawione – na podstawie umowy lub innych dokumentów, a jeśli nie jest to możliwe (3) na podstawie dokonanych/otrzymanych płatności. Tym samym, gdy:
- zawarta została umowa dotycząca świadczenia usługi przez okres dłuższy niż rok podatkowy,
- w roku podatkowym zawarcia umowy nie wystawiono faktur, gdyż usługa nie została wykonana,
- usługa nie jest rozliczana w okresach rozliczeniowych,
- zapłata nastąpi po wykonaniu usługi,
- wartość umowy przekracza 2 mln PLN (co zostało wskazane w stanie faktycznym jako planowana wartość wynagrodzenia),
to wartość transakcji kontrolowanej należy ustalić w roku zawarcia umowy na podstawie wynagrodzenia wynikającego z umowy lub innych dokumentów.
Kwestie warte zapamiętania
Na podstawie komentowanej interpretacji widać, że organy podatkowe chcą mieć wiedzę o możliwie szerokim spektrum działań podatnika w relacjach z podmiotami powiązanymi, w tym o transakcjach, w ramach których nie doszło jeszcze pomiędzy tymi podmiotami do żadnych rozliczeń. Nie jest przy tym istotne wystąpienie efektu podatkowego; istotne jest, że wartość umowy przekracza próg ustawowy. Jak zatem ustalić wartość umowy? W tym zakresie organ nie udziela jednoznacznej odpowiedzi, jednak w analizowanym przypadku prawdopodobnie zasadne byłoby odwołanie się do budżetu kosztów i przewidywanej mocy inwestycji (jednego z parametrów instalacji będących w posiadaniu SPVs), które pozwoliłyby na oszacowanie wartości usługi już na moment zawarcia umowy.
Warto zwrócić uwagę, że tego typu transakcji usługowej nie będzie widać na bieżąco w przepływach pomiędzy Stronami (widoczne będą jedynie koszty usług w księgach Usługodawcy). Należy jednak pamiętać o niej przy sporządzaniu dokumentacji lokalnej cen transferowych, tak aby nie została ona w sposób nieumyślny pominięta podczas analizy obowiązków dokumentacyjnych. Podobna sytuacja ma miejsce m.in. z transakcjami kapitałowymi, które mimo że nie generują bezpośrednich przepływów pieniężnych, podlegają przepisom o cenach transferowych. W razie potrzeby wsparcia w ustaleniu obowiązków dokumentacyjnych w Państwa działalności, służymy pomocą.
Zapoznaj się z pełną ofertą: Ceny transferowe
Posłuchaj