Ubezpieczenie wypadkowe jest jednym z kluczowych elementów systemu ubezpieczeń społecznych, mającym na celu zgromadzenie przez Państwo środków na ochronę pracowników przed skutkami nieszczęśliwych wypadków przy pracy oraz chorób zawodowych. Składka na to ubezpieczenie jest obowiązkowa i finansowana w całości przez pracodawcę.

(Dalsza część artykułu pod materiałem wideo)


Zobacz film: Opodatkowanie indywidualnych przedsiębiorców. Która forma opodatkowania będzie „najlepsza”?

Pytanie o „najlepszą” formę opodatkowania jest podchwytliwe, gdyż z góry nie da się tego założyć. Warto jednak każdorazowo dokonać kalkulacji i zastanowić, którą formę wybrać. Zapraszamy na film, który ułatwi wybór między skalą podatkową, ryczałtem a podatkiem liniowym.


Stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe dla płatnika który nie podlega wpisowi do rejestru REGON lub mu podlega i zgłasza do ubezpieczenia wypadkowego nie więcej niż 9 ubezpieczonych wynosi w 2024 r. 1,67%.

Stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe dla płatnika składek zgłaszającego do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 ubezpieczonych ustala Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jako iloczyn stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe określonej dla grupy działalności, do której należy płatnik składek, i wskaźnika korygującego ustalonego dla płatnika składek

Jednym z czynników wpływających na jej wysokość jest wysokość stopy bazowej określanej dla poszczególnych rodzajów działalności gospodarczy raz na trzy lata. Wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe ustala się na rok składkowy trwający od 1 kwietnia danego roku do 31 marca następnego roku.

W tym roku nastąpiła zmiana stóp procentowych składki na ubezpieczenie wypadkowe i aktualnie obowiązują nowe kategorie ryzyka i stopy procentowe składki na ubezpieczenie wypadkowe:

  • dla grupy działalności „wydobywanie węgla kamiennego i węgla brunatnego” stawka wzrosła do 3,33%;
  • dla połowy grup działalności zmiany okazały się korzystne dla płatników ponieważ obniżono stopę procentową składki i w zależności od kategorii ryzyka zostały zmniejszone od 0,27 do 1,06%;

Płatnicy składek zatrudniający co najmniej 10 pracowników powinni zweryfikować wysokość stopy procentowej składki, jaka została ustalona od 1 kwietnia 2024 r. dla grupy działalności, do której należą z uwagi na swój rodzaj działalności wg PKD. Jest to też dobra okazja, żeby przyjrzeć się składce wypadkowej z szerszej perspektywy, biorąc pod uwagę pozostałe czynniki, jak na przykład:

  • liczbę zgłoszonych wypadków ciężkich i śmiertelnych,
  • liczbę pracowników zatrudnionych w warunkach zagrożenia.

Nawet potencjalnie znikoma zmiana jednego ze współczynników może wpłynąć na zmianę wysokości płaconej składki. Biorąc pod uwagę, że za chwilę przedawnia się rok 2019 warto poddać ten zakres weryfikacji. Jeśli potrzebowaliby Państwo wsparcia zapraszamy do kontaktu.


Poprzedni wpis: Zmiana stóp procentowych składki wypadkowej


Zapoznaj się z pełną ofertą: Human Advisory Services