Ceny na rynku zmieniają się nieustannie – firmy muszą reagować na wahania popytu, koszty produkcji czy strategie konkurencji. Dostosowywanie cenników w trakcie roku to naturalny element prowadzenia biznesu, zwłaszcza w transakcjach między podmiotami powiązanymi. Niemniej jednak, w takich przypadkach podatnicy często zastanawiają się, w jaki sposób należy dokonywać rozliczeń tego rodzaju korekt. Światło na to zagadnienie rzuca jedna z ostatnich interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), zgodnie z treścią której korekta wstępna, służąca aktualizacji cen (cennika) w trakcie roku, nie powinna być traktowana jako korekta cen transferowych (KCT). Co to może oznaczać dla podatników?

(Dalsza część artykułu pod materiałem wideo)


Zobacz film: Raportowanie TPR – wnioski

Raportowanie cen transferowych to jedno z bardziej skomplikowanych tematów w obszarze obowiązków podatkowych. Raportowanie TPR – wnioski to film opowiadający o najważniejszych zagadnieniach związanych z raportowaniem cen transferowych, które eksperci CRIDO uznali za istotne dla podatników. Zapraszamy na film.


Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym oraz uzasadnieniem wskazana przez Wnioskodawcę tzw. korekta wstępna:

  • jest korektą o charakterze technicznym, służąca właściwie aktualizacji cen w trakcie roku czy ich urealnieniu (zmianie obowiązującego pierwotnie cennika) w oparciu o częściowo dostępne dane na temat sprzedaży produktów na rynku,
  • dotyczy poszczególnych produktów sprzedanych do powiązanego dystrybutora – a nie wszystkich produktów w ujęciu zbiorczym,
  • dotyczy poszczególnych wolumenów danych produktów sprzedanych powiązanemu dystrybutorowi w danym miesiącu i udokumentowanych jedną fakturą (a nie pełnego wolumenu sprzedaży np. z całego roku, jak w przypadku korekty końcowej),
  • nie ma charakteru ostatecznego – po zakończeniu roku podatkowego cena transferowa może być skorygowana w oparciu o korektę końcową (korektę rentowności).

Mając na względzie powyższe organ interpretacyjny zgodził się z Wnioskodawcą, że opisana w stanie faktycznym korekta wstępna nie stanowi KCT, a co za tym idzie powinna zostać rozliczona na zasadach ogólnych tj. zgodnie z art. 12 ust. 3j-3m UoCIT (po stronie przychodowej) i art. 15 ust. 4i-4k UoCIT (po stronie kosztowej). Oznacza to, że nie wymaga ona spełnienia warunków przewidzianych dla KCT i powinna być ujmowana w bieżącym okresie rozliczeniowym.

Interpretacja Dyrektora KIS to kolejny głos w dyskusji na temat korekt cen transferowych, pokazujący, jak istotne jest precyzyjne określenie charakteru dokonywanych korekt. W tym kontekście warto pamiętać, że każdy przypadek wymaga indywidualnej analizy, zarówno pod kątem obowiązujących regulacji z zakresu cen transferowych, jak i charakterystyki działalności przedsiębiorstwa czy grupy kapitałowej.


Zapoznaj się z pełną ofertą: Ceny transferowe