Od 1 stycznia 2025 roku obowiązuje duża nowelizacja ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, która wprowadziła fundamentalne zmiany w zakresie podatku od nieruchomości. Deklaracje podatkowe podatnicy mogli w tym roku wyjątkowo złożyć nawet do końca marca.

Upłynęło już niemal półtora miesiąca od tego terminu i można pokusić się o pierwsze wnioski dotyczące reakcji samorządów na zmiany w rozliczeniach podatników. Już teraz zauważyć można bowiem wzmożone – i bardzo aktywne – działania weryfikacyjne gmin, które chętnie dopytują podatników o dane zawarte w nowych deklaracjach.

(Dalsza część artykułu pod materiałem wideo)


Zobacz film edukacyjny: Zmiany w PON w praktyce

zmiany w PON

W filmie eksperci CRIDO w zakresie PON Magdalena Kuźniarska i Daniel Panek dzielą się swoimi doświadczeniami w zakresie wspierania klientów przy raportowaniu po wprowadzeniu zmian w PON.


Co istotne, pytania nie ograniczają się tylko do bieżącego roku – urzędy sięgają aż pięć lat wstecz i porównują deklaracje bieżące z tymi składanymi w latach minionych. Niejednokrotnie takie porównania skutkują pytaniami kierowanymi do podatników.

Już teraz można zauważyć, że najczęściej organy pytają o to z jakich przyczyn podatnicy nie deklarowali w latach minionych obiektów wykazanych do opodatkowania w 2025 r.  lub odwrotnie – dlaczego z deklaracji na rok 2025 zniknęły obiekty wykazywane wcześniej do opodatkowania. W wielu przypadkach podatnicy muszą zatem wyjaśniać przyczyny takich zmian.

Coraz częściej pojawiają się też wezwania o rozbieżności pomiędzy deklaracją a danymi zawartymi w ewidencji gruntów i budynków. Organy coraz chętnie sprawdzają bowiem czy w deklaracji podatnicy wykazują wszystkie obiekty ujęte w EGiB, a także czy powierzchnia gruntów i powierzchnia użytkowa budynków jest zgodna z tymi danymi. Pytania pojawiają się też o zmiany kwalifikacji obiektów z budowli na budynki.

Warto być zatem dobrze przygotowanym do takich pytań, a gdy się pojawią – wyczerpująco odpowiadać na wątpliwości organu, mając na uwadze, że:

  • Niektóre obiekty rzeczywiście mogą zmienić swoją klasyfikację podatkową w roku 2025 – przykładowo obiekty mobilne co do zasady nie będą już podlegały opodatkowaniu, choć w latach minionych nie było to wykluczone; przykładem tego rodzaju obiektów są namioty mobilne czy też mobilne kontenery.
  • Jeżeli w 2025 r. podatnik wykazał do opodatkowania jakiś obiekt jako budowlę po raz pierwszy – warto zweryfikować czy również w latach minionych nie powinien on być opodatkowany w analogiczny sposób. Przykładowo, uznanie w 2025 r. że dany obiekt stanowi urządzenie budowlane (a te jest budowlą) oznacza, że zapewne również w latach minionych należało wykazać ten obiekt do opodatkowania w analogiczny sposób.
  • Dane zawarte w ewidencji gruntów i budynków nie są spójne z podatkiem od nieruchomości – przykładowo, na gruncie ewidencji za budynki uznawane będą zbiorniki i silosy, podczas gdy na gruncie podatku od nieruchomości stanowią one co do zasady budowle; warto też sprawdzić czy w ewidencji zawarte są aktualne dane dotyczące powierzchni gruntów czy budynków – i w razie potrzeby zawnioskować o ich skorygowanie do starostwa.

W przypadku pytań bardziej szczegółowych czy wątpliwości dotyczących kwalifikacji poszczególnych obiektów – warto zasięgnąć porady specjalisty, który pomoże w ich wyjaśnieniu.

I w tym miejscu polecamy się oczywiście Państwa uwadze w takich przypadkach.


Zapoznaj się z pełną ofertą: Doradztwo w zakresie podatku od nieruchomości