Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług (VAT), którego zasadniczym celem jest ograniczenia skali wyłudzeń. Z tego względu proponuje się m.in. rozszerzenie zakresu stosowania odwrotnego obciążenia, uszczelnienie procesu rejestracji, ograniczenie stosowania rozliczeń kwartalnych czy wprowadzenie 30% i 100% sankcji.

Sądząc po przedstawionym projekcie nie ma wątpliwości, że Ministerstwo Finansów doskonale zdaje sobie sprawę co stanowi największe zagrożenie zarówno dla finansów publicznych, jak i uczciwie działających firm: wyłudzenia podatku VAT na skutek tzw. transakcji karuzelowych czy przestępstw z wykorzystaniem wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Z tego względu proponuje się w szczególności:

  • Rozszerzenie zakresu stosowania odwrotnego obciążenia na kolejne grupy towarów związanych z elektroniką ale i metalami szlachetnymi,
  • Objęcie odwrotnym obciążeniem niektórych usług, w tym usług budowlanych,
  • Uszczelnienie procesu rejestracji poprzez zaostrzenie warunków uzyskania statusu zarejestrowanego podatnika,
  • Wskazanie przesłanek uprawniających organ podatkowy do wyrejestrowania danego podmiotu z urzędu,
  • Wprowadzenie instytucji kaucji rejestracyjnej w wysokości nieprzekraczającej 200 tys. zł,
  • Ograniczenie możliwości rozliczeń kwartalnych,
  • Wprowadzenie sankcji za m.in. za zaniżenie kwoty zobowiązania podatkowego, zawyżenie kwoty zwrotu; wyższą sankcją (100%) maja być karane podmioty, których zaniżenie zobowiązania lub zawyżenie kwoty zwrotu wynika np. odliczenia VAT na podstawie tzw. z pustych faktur.

Z pozostałych zmian warto zwrócić uwagę na podwyższenie limitu zwolnienia podmiotowego do kwoty 200 tys. zł, wydłużenia możliwości stosowania wyższych stawek VAT do końca 2018 r. czy wykreślenie zwolnienia dla pomocniczych transakcji finansowych.