W 2023 r. państwa UE przyznały obywatelstwo ponad 1,1 mln osób, które miały miejsce zamieszkania na terytorium UE, co stanowi wzrost o 6,1 % w porównaniu z 2022 r.

Większość nowych obywatelstw została przyznana przez Hiszpanię (240 200; 22,9 % całej UE), Włochy (213 600; 20,3% całej UE), Niemcy (199 800; 19,0%), Francję (97 300; 9,3%) i Szwecję (67 800; 6,5%).

W 2023 r. Syryjczycy, Marokańczycy i Albańczycy pozostali w pierwszej trójce odbiorców obywatelstwa państwa UE.

(Dalsza część artykułu pod materiałem wideo)


Zobacz film: Wynagradzanie i motywacja pracowników

wynagradzanie

Efektywne systemy wynagradzania i motywowania pracowników odgrywają kluczową rolę w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa. Odpowiednie mechanizmy kształtowania płac sprzyjają bowiem zwiększeniu zaangażowania, efektywności oraz lojalności zatrudnionych osób. Pracownicy, którzy otrzymują adekwatne wynagrodzenie oraz możliwość rozwoju, chętniej podejmują inicjatywę i realizują cele organizacji. W naszym filmie eksperci CRIDO w zakresie podatków osobistych i prawa pracy Michał Grzybowski, Agnieszka Piątek, Michał Balicki i Michał Panek podpowiadają jak wynagradzać i motywować skutecznie i zgodnie z przepisami prawa zwłaszcza najnowszymi.


Co mówią liczby w Polsce?

Blisko 10 tysięcy osób uzyskało obywatelstwo RP w 2023 roku w wyniku uznania i nadania przez prezydenta RP (5200 obywatelom Ukrainy, 2985 obywatelom Białorusi, 405 obywatelom Rosji).

W 2022 polskie obywatelstwo otrzymało prawie 8 tysięcy osób, w 2020 r. – 7 tys., w 2019 r. – 6,6 tys., a w 2018 r. – 5,1 tys. osób. (zródło: dane.gov.pl)

Jak cudzoziemiec może zostać obywatelem polskim?

Obywatelstwo polskie można uzyskać w następujący sposób:

  1. Z mocy prawa (w wyniku urodzenia – gdy jeden z rodziców posiada obywatelstwo polskie, a drugi rodzic wyraził zgodę na uznanie dziecka za obywatela polskiego).
  2. Nadanie obywatelstwa polskiego przez Prezydenta RP.
  3. Uznanie za obywatela polskiego.
  4. Przywrócenie polskiego paszportu osobom, które wcześniej były obywatelami polskimi.

Jakie warunki należy spełnić, aby zostać uznanym za obywatela polskiego?

Uznanie za obywatela polskiego w drodze postępowania administracyjnego jest najpowszechniejszym sposobem uzyskania polskiego paszportu.

Cudzoziemiec musi legalnie przebywać w Polsce, np.:

  • przez minimum 3 lata nieprzerwanie* na podstawie zezwolenia na pobyt stały, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE lub prawa stałego pobytu,

Musi posiadać stabilne i regularne źródło dochodu oraz tytuł prawny do zajmowania lokalu mieszkalnego.

  • nieprzerwanie przez min. 2 lata na podstawie zezwolenia na pobyt stały, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE lub prawa stałego pobytu w przypadku związku małżeńskiego z obywatelem polskim min. 3 lata,
  • przez dwa lata na podstawie zezwolenia na pobyt stały, które dana osoba otrzymała w Polsce jako uchodźca,
  • przez rok stałego i legalnego pobytu w Polsce z warunkiem posiadania zezwolenia na pobyt stały uzyskane w związku z polskim pochodzeniem lub kartę Polaka.

*Pobyt uważa się za nieprzerwany, jeśli jednorazowy pobyt poza granicami Polski nie był dłuższy niż 6 miesięcy, a wszystkie pobyty poza granicami Polski nie przekroczyły łącznie 10 miesięcy. Od tej zasady istnieją jednak wyjątki.


Zapoznaj się z pełną ofertą: Human Advisory Services


Zapisz się na nasz newsletter >>HRstacja | Zmiany w prawie pracy