Pierwsze rozliczenie opłat w zakresie SUP (single-use-plastic) zbliża się wielkimi krokami
15 marca 2025 r., a właściwie 17 marca 2025 r. (z uwagi na fakt, że pierwsza z dat – ustawowa, przypada na sobotę) to termin, do którego przedsiębiorcy zobowiązani są (po raz pierwszy) do rozliczenia opłat wynikających z tzw. regulacji SUP (za 2024 r.) oraz złożenia pierwszego pełnego sprawozdania w tym zakresie w bazie BDO.
(Dalsza część artykułu pod materiałem wideo)
Zobacz film edukacyjny: Plastic tax
W filmie przedstawiono propozycje działań mających na celu zmniejszenie używania produktów zawierających szkodliwe elementy. Zapraszamy.
O co chodzi? – szeroki katalog opłat
Wejście w życie ustawy z dnia 14 kwietnia 2023 r. o zmianie ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz niektórych innych ustaw, implementującej do polskiego podwórka regulacji unijną Dyrektywę SUP przyniosło wiele nowych obowiązków dla podmiotów nimi objętych.
I tak, przedsiębiorca prowadzący jednostkę handlu detalicznego, jednostkę handlu hurtowego, jednostkę gastronomiczną lub pakujący i oferujący żywność / napoje za pomocą urządzeń vendingowych jest obowiązany do pobrania opłaty (tzw. opłata konsumencka) od użytkownika końcowego (podmiotu dokonującego nabycia na własne potrzeby / bez dalszej odsprzedaży), która naliczana jest w stosunku do np. wydawanych kubków na napoje czy pojemników na żywność, która jest przeznaczona do bezpośredniego spożycia (produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych).
Z kolei, przedsiębiorca wprowadzający do obrotu produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych (np. owijki, pojemniki na napoje o pojemności do trzech litrów) jest obowiązany do ponoszenia corocznej opłaty na pokrycie kosztów zbierania odpadów powstałych z tych produktów z publicznych systemów zbierania odpadów, w tym kosztów infrastruktury i jej funkcjonowania, kosztów uprzątania, transportu i przetwarzania tych odpadów.
Jednocześnie, w związku z w/w opłatami przedsiębiorcy zobowiązani zostali do prowadzenia stosownych ewidencji, w której wskazywać będą m.in. liczbę nabytych / wydanych / wprowadzonych do obrotu produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych.
Ponadto, przedsiębiorca wprowadzający do obrotu produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych takie np. jak: wyroby tytoniowe z filtrami, chusteczki nawilżane, balony, lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego, podpaski higieniczne, czy tampony jest obowiązany do finansowania publicznych kampanii edukacyjnych, mających na celu podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa w zakresie prawidłowego postępowania z odpadami, które powstały w/w produktów.
Pierwsze rozliczenie / raportowanie już w połowie marca!
Co istotne, właśnie nadchodzi czas pierwszej weryfikacji realizacji opisanych obowiązków. Przedsiębiorcy do 15. marca (w tym roku wyjątkowo do 17. marca) powinni wnieść w/w opłaty (dotyczące roku poprzedniego) na rachunek bankowy prowadzony przez marszałka województwa oraz złożyć pełne sprawozdanie (za rok poprzedni) za pośrednictwem indywidualnego konta w Bazie danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (tzw. BDO). Wyjątkiem od powyższego może być opłata dotycząca finansowania publicznych kampanii edukacyjnych – jeśli przedsiębiorca zdecyduje się na bezpośrednie uiszczenie opłat na publiczne kampanie (a nie poprzez rachunek marszałka województwa) wówczas powinien on dokonać tego już do 1. marca (w tym roku 3. marca).
Kara lub należyta staranność?
Naruszenie w/w obowiązków zagrożone jest administracyjną karą pieniężną, której wartość za pojedyncze przewinienie może wynieść do 100.000 PLN. Jednocześnie, dla podmiotów, które mogą podlegać ukaraniu ze względu na niezrealizowanie ciążących na nich zobowiązań istnieje możliwość do uniknięcia powyższego. Jeśli przedstawi on dowody i okoliczności wskazujące, że dochował należytej staranności i uczynił wszystko, czego można od niego rozsądnie oczekiwać, aby do naruszenia nie doszło, lub że nie miał żadnego wpływu na powstanie naruszenia nie wszczyna się postępowania w sprawie nałożenia administracyjnej kary pieniężnej wobec tego podmiotu, a postępowanie wszczęte umarza.
Podsumowując, za nieco ponad miesiąc wielu przedsiębiorców po raz pierwszy złoży pełne sprawozdanie z realizacji swoich zobowiązań w zakresie regulacji SUP i uiści stosowne opłaty. To tak naprawdę ostatni dzwonek na weryfikację obowiązków w tym zakresie (analizę oferowanych produktów / wykonywanych czynności pod kątem przepisów SUP). Oprócz powyższego, na pewno warto zastanowić się także nad działaniami, które potwierdzą dochowanie należytej staranności, by zminimalizować ryzyko zakwestionowania dokonanych rozliczeń itp. Jeśli w powyższym zakresie mają Państwie jakiekolwiek wątpliwości / zależy Państwu na sprawdzeniu bądź ułożeniu procesów w przedmiotowym obszarze – serdecznie zachęcamy do kontaktu.
Zapoznaj się z pełną ofertą: Doradztwo VAT
Posłuchaj