Parlament Europejski zatwierdził zmiany do pakietu ViDA – cyfrowa reforma VAT coraz bliżej
Parlament Europejski na dzisiejszym posiedzeniu przyjął zdecydowaną większością głosów (589 za, 42 przeciw, 10 wstrzymujących się) pakiet zmian dotyczących modernizacji systemu VAT w UE, znany jako „VAT in Digital Age” (ViDA). To kolejny kluczowy etap w procesie legislacyjnym, następujący po osiągniętym w listopadzie 2024 r. porozumieniu Rady ECOFIN. Teraz pakiet czeka już tylko na formalne przyjęcie przez Radę UE, którego spodziewamy się w najbliższych tygodniach.
(Dalsza część artykułu pod materiałem wideo)
Zobacz film: Transakcje łańcuchowe – zasady rozliczania
Rozliczanie transakcji łańcuchowych to jedno z bardziej skomplikowanych zagadnień w obszarze VAT. Zapraszamy na film wyjaśniający kompleksowo zasady tych rozliczeń.
Szczegółowe założenia pakietu ViDA oraz harmonogram wdrażania przedstawiliśmy na naszym blogu w poprzednim artykule (Pakiet ViDA - fundamentalna reforma systemu VAT w UE).
Kluczowe rozstrzygnięcia
W ostatecznej wersji proponowanych zmian utrzymano postulat ochrony małych i średnich przedsiębiorstw w kontekście regulacji dotyczących platform cyfrowych umożliwiających usługi krótkoterminowego zakwaterowania oraz drogowy transport pasażerski - państwa członkowskie będą mogły wyłączyć MŚP z zakresu stosowania reżimu „uznanego dostawcy”. To istotne złagodzenie pierwotnych propozycji, o które zabiegały państwa członkowskie.
Wymiar finansowy reformy
Komisja Europejska przedstawiła konkretne szacunki korzyści finansowych wynikających z wdrożenia pakietu. Komisja oszacowała, że państwa członkowskie odzyskają do 11 miliardów euro rocznie z tytułu utraconych dochodów z VAT w perspektywie najbliższej dekady. Dla przedsiębiorców przygotowano równie optymistyczne prognozy - reforma ma przynieść oszczędności rzędu 4,1 miliarda euro rocznie na kosztach Compliance oraz 8,7 miliarda euro z tytułu kosztów związanych z rejestracją VAT i obciążeniami administracyjnymi.
Co to oznacza dla biznesu?
Przyjęcie pakietu przez Parlament potwierdza, że harmonogram wdrożenia pozostaje bez zmian. Przedsiębiorcy oraz administracje podatkowe państw członkowskich mają zasadniczo czas do 2030 r. na dostosowanie się do nowych wymogów, w tym:
- pełnej cyfryzacji raportowania VAT w transakcjach transgranicznych,
- nowych zasad opodatkowania VAT dla platform cyfrowych,
- rozszerzonego systemu One Stop Shop.
Przypominamy również, że dostosowanie krajowych systemów e-fakturowania (w tym polskiego KSeF) do standardów unijnych może być wdrażane stopniowo do 2035 r.
Głosowanie w Parlamencie Europejskim z 12 lutego 2025 r. pokazuje, że transformacja cyfrowa systemu VAT w UE jest już przesądzona. Dla przedsiębiorców oznacza to konieczność strategicznego planowania zmian w procesach biznesowych, szczególnie w obszarze fakturowania i raportowania VAT.
Zachęcamy do śledzenie naszego bloga, gdzie na bieżąco będziemy informować o kolejnych etapach prac nad przyjęciem i wdrożeniem pakietu ViDA.
Zapoznaj się z pełną ofertą: Doradztwo VAT
Posłuchaj