Rada do Spraw Gospodarczych i Finansowych (ECOFIN) osiągnęła dziś długo oczekiwane porozumienie w sprawie pakietu reform systemu VAT, który ma dostosować unijne przepisy podatkowe do wymogów ery cyfrowej, znany jako pakiet ViDA (VAT in Digital Age). Nowe regulacje wprowadzają fundamentalne zmiany w trzech kluczowych obszarach: cyfrowym raportowaniu, opodatkowaniu platform internetowych oraz uproszczeniu rozliczeń transgranicznych.

(Dalsza część artykułu pod materiałem wideo)


Zobacz film: Transakcje łańcuchowe – zasady rozliczania

Rozliczanie transakcji łańcuchowych to jedno z bardziej skomplikowanych zagadnień w obszarze VAT. Zapraszamy na film wyjaśniający kompleksowo zasady tych rozliczeń.


Nowe przepisy będą wchodzić w życie stopniowo. Harmonogram wdrożenia nowych regulacji (zgodnie z projektem opublikowanym 30 października 2024 r.) wygląda następująco:

  • Lipiec 2028 r. – Zmiany w obszarze rejestracji VAT zgodnie z koncepcją pojedynczej rejestracji VAT, tzw. Single VAT Registration
  • Styczeń 2030 r. – Zmiany dotyczące obowiązków dla platform cyfrowych
  • Lipiec 2030 r. – Elektroniczne raportowanie i e-fakturowanie (harmonizacja na poziomie unijnym od stycznia 2035 r.)

ViDA zostanie skierowana teraz do Parlamentu UE w celu ponownego zatwierdzenia ze względu na istotne różnice między pierwotną propozycją Komisji Europejskiej a zakresem zmian przyjętych przez ECOFIN. W następnym kroku Parlament UE przekaże zatwierdzony pakiet zmian do przyjęcia przez Radę UE.

Pakiet ViDA niesie znaczące uproszczenia w zakresie rozliczeń transgranicznych, co powinno ułatwić prowadzenie działalności na rynku europejskim (o czym pisaliśmy już na naszym blogu) [1]. O przyjętych rozwiązaniach napiszemy szerzej w kolejnym artykule – zapraszamy do śledzenia wpisów na naszym blogu.

[1] Zmiany w obrocie internetowym - ViDA

ViDA to nie tylko platformy


Zapoznaj się z pełną ofertą: Doradztwo VAT