Rada Unii Europejskiej w dniu 11 marca 2025 r. formalnie zatwierdziła pakiet zmian "VAT in Digital Age" (ViDA), finalizując tym samym proces legislacyjny, o którym informowaliśmy w naszych poprzednich publikacjach. To ostatni etap procedury po głosowaniu w Parlamencie Europejskim z 12 lutego oraz po porozumieniu osiągniętym przez ministrów finansów na posiedzeniu ECOFIN 5 listopada 2024 r.

(Dalsza część artykułu pod materiałem wideo)


Zobacz film edukacyjny: Transakcje łańcuchowe – zasady rozliczania

Rozliczanie transakcji łańcuchowych to jedno z bardziej skomplikowanych zagadnień w obszarze VAT. Zapraszamy na film wyjaśniający kompleksowo zasady tych rozliczeń.


Co dalej z pakietem ViDA?

Dyrektywa oraz rozporządzenia wejdą w życie dwudziestego dnia po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym UE. Dyrektywa będzie wymagała transpozycji do prawa krajowego.

W najbliższym czasie możemy spodziewać się również wstępnych ustaleń dotyczących rewizji istniejącego standardu faktur elektronicznych EN16931 dla transakcji B2B, który ma być stosowany w ramach unijnego e-fakturowania.

Znaczenie dla przedsiębiorców

Formalne przyjęcie pakietu ViDA przez Radę UE oznacza, że harmonogram wdrażania reformy pozostaje niezmieniony. W zakresie pierwszego filaru reformy, dotyczącego cyfrowego raportowania transakcji transgranicznych, przedsiębiorcy i administracje podatkowe państw członkowskich mają czas do 2030 r. na dostosowanie się do nowych wymogów.

Warto przypomnieć, że w przypadku polskich przedsiębiorców szczególne znaczenie ma fakt, iż do 2035 r. będzie można stosować polski Krajowy System e-Faktur (KSeF) w transakcjach krajowych, który zgodnie z harmonogramem stanie się obligatoryjny w lutym 2026 r. dla dużych podmiotów, a w kwietniu 2026 r. dla pozostałych podatników.

Dzisiejsza decyzja Rady UE zamyka proces legislacyjny i otwiera etap wdrażania pakietu ViDA. Dla przedsiębiorców oznacza to konieczność terminowego dostosowania systemów i procesów do nowych wymogów raportowania VAT, a także przygotowania strategii wykorzystania cyfrowych rozwiązań oferowanych przez reformę.

Zachęcamy do śledzenia naszego bloga oraz kontaktu z naszymi ekspertami, którzy pomogą Państwu bezpiecznie przeprowadzić firmę przez proces dostosowania do nowych regulacji.


Zapoznaj się z pełną ofertą: Doradztwo VAT