Zgodnie z komunikatem Ministerstwa Finansów udostępnionym 1 września 2019 r. wykaz podatników VAT tzw. Biała lista będzie funkcjonowała równolegle, ze znaną wcześniej wyszukiwarką Sprawdzenie podmiotu statusu w VAT, tylko do 31 grudnia 2019 r. Do tego momentu podatnicy będą korzystać z Białej listy fakultatywnie, a korzystanie z wykazu nie będzie rodziło dla nich żadnych konsekwencji.

1 stycznia 2020 – Biała lista obowiązkowa dla wszystkich

Sytuacja ulegnie zmianie z dniem 1 stycznia 2020 r. Od stycznia podatnicy będą zobowiązani do zapłaty faktury powyżej 15 000 zł wystawionej przez podatnika VAT czynnego na rachunek zamieszczony w Białej liście. Również status VAT kontrahenta poznamy wyłącznie za pomocą nowego narzędzia udostępnionego przez MF. Stosowane przez przedsiębiorców rozwiązania informatyczne opierające się na starszej wersji rejestru staną się zatem bezużyteczne.

Masowe sprawdzanie rachunków możliwe już od listopada

Resort finansów zapowiada na listopad uruchomienie rozwiązania, za pomocą którego będzie można masowo sprawdzać rachunki bankowe kontrahentów. Docelowo ma to być plik tekstowy, który będzie codziennie aktualizowany i będzie można go pobrać w celu wykonania nieograniczonej liczby sprawdzeń. Do tej pory przedsiębiorcy nie dostali szczegółowych informacji na temat przewidywanego pliku.

Sprawdzanie kontrahentów na razie limitowane

Co ważne, na ten moment korzystanie z API Białej listy jest limitowane – podatnik może dokonać przy pomocy API 10 zapytań o maksymalnie 30 podmiotów jednocześnie (co daje łącznie 300 podmiotów). W przypadku wyczerpania limitu, zostanie zablokowany do godziny 00:00.

Przypominamy również, że zespół CRIDO przygotował narzędzie Compass-WhiteList pozwalające na weryfikację kontrahentów na Białej liście. Compass-WhiteList pozwala na efektywne i przyjazne dla użytkownika zarządzanie płatnościami w aktualnym otoczeniu prawnym. Więcej o naszym rozwiązaniu można dowiedzieć się tutaj.