Dziś wchodzą w życie przepisy obniżające z 18% na 17% stawkę podatku od dochodów osób fizycznych. Nowa stawka ma zastosowanie do dochodów uzyskanych od początku października. W 2019 r. z obniżki skorzystają głównie osoby uzyskujące dochody opodatkowane według skali podatkowej, których dotychczasowy dochód nie przekroczył 85 528 zł (pierwszy przedział skali podatkowej). Podatnicy osiągający wyższe dochody zmiany odczują dopiero w 2020 r.

Niższa stawka PIT

Z uwagi na zmianę stawki w trakcie roku podatkowego zmianie ulega skala podatkowa obowiązująca w 2019 roku. Dochody do kwoty 85 528 zł są opodatkowane stawką 17,75% (co odpowiada obniżce z 18% na 17% za 3 miesiące), a powyżej tej kwoty stawką 32%. Odpowiednio ulegają zmianie również kwoty wolne od podatków (podstawowa to teraz 548,30 zł zamiast 556,02 zł).

Wzrost kosztów uzyskania przychodów

Jednocześnie 1 października podwyższone zostają zryczałtowane miesięczne koszty uzyskania przychodów. Nowa podstawowa stawka to 250 zł miesięcznie, a dla osób dojeżdżających do zakładu pracy z innej miejscowości – 300 zł. Podwyższone koszty dotyczą przede wszystkim pracowników, ale również menedżerów zatrudnionych na kontrakcie menedżerskim, członków rad nadzorczych i zarządów. Podobnie jak nowa stawka PIT wyższe koszty mają zastosowanie do dochodów uzyskanych od dzisiaj.

Ile zyska podatnik?

Ile zyskamy? Osoba na etacie zarabiająca 5 000 zł brutto miesięcznie otrzyma około 63 zł więcej za miesiąc. Pracownik na pensji minimalnej (2250 zł brutto) około 40 zł.

Zmiany, niewątpliwie korzystne dla podatników, wymuszają niezbędne działania po stronie płatników. Po pierwsze płatnicy muszą pamiętać, że od dziś przy kalkulacji zaliczek zamiast stawki 18% stosują standardowo stawkę 17%. Niemniej na życzenie podatnika płatnik pobiera podatek według stawki uśrednionej – 17,75%. Ponadto zmienia się kwota kosztów uzyskania przychodów, a także kwota wolna od podatku. Wszystkie zmiany muszą znaleźć odzwierciedlenie w systemach kadrowo-płacowych, z pomocą których rozliczane są płace zatrudnionych.

W tym roku to już druga istotna zmiana jeśli chodzi o PIT. Od sierpnia obowiązuje zwolnienie z podatku dochodowego dla niektórych dochodów uzyskiwanych przez osoby, które nie ukończyły 26 lat. Na horyzoncie pojawiają się też kolejne zmiany, w tym szeroko dyskutowane zniesienie limitu 30 – krotności podstawy dla składek ZUS (emerytalnej i rentowej), o których będziemy informować na bieżąco.