Jeśli przedsiębiorco współpracujesz z zagranicznymi kontrahentami, możesz być zobowiązany do składania sprawozdań do Narodowego Banku Polskiego (NBP). W praktyce, obowiązki sprawozdawcze wobec NBP dotyczą wielu podmiotów prowadzących działalność gospodarczą – nie tylko dużych korporacji czy instytucji finansowych, ale również małych i średnich podmiotów. Kiedy więc taki obowiązek powstaje i co dokładnie należy raportować?

(Dalsza część artykułu pod materiałem wideo)


Zobacz film: Co przynosi KSeF 2.0? Znamy przepisy!

Okładka webinarium CRIDO: KSeF 2.0 – nowe przepisy, obowiązki i harmonogram wdrożenia

Webinar CRIDO poświęcony najnowszemu projektowi przepisów o KSeF. Eksperci omawiają harmonogram zmian, nowe obowiązki dla firm, konsekwencje dla opóźnionych wdrożeń oraz praktyczne aspekty stosowania KSeF w kontekście ERP, faktur B2C i załączników.


Kto podlega obowiązkom sprawozdawczym?

Obowiązek sprawozdawczy może dotyczyć zarówno osób prawnych, np. spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, spółek akcyjnych, ale także osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Podmioty te zobowiązane są do raportowania, jeśli dokonują transakcji z nierezydentami (podmiotami zagranicznymi) i spełniają określone kryteria.

Obowiązek sprawozdawczy może zatem dotyczyć podmiotów, które identyfikują u siebie m.in. następujące zdarzenia:

  • inwestycje zagraniczne (inwestycje polskich firm za granicą i inwestycje zagraniczne w Polsce)
  • udzielone lub otrzymane pożyczki od podmiotów zagranicznych
  • powstanie należności lub zobowiązań z tytułu dostaw towarów i usług realizowanych z zagranicznymi podmiotami (np. licencji, doradztwa, outsourcingu)
  • posiadanie rachunków bankowych za granicą
  • a także posiadanie udziałów przez podmiot zagraniczny w kapitale polskiego podmiotu lub udziałów w zagranicznych spółkach przez polskiego rezydenta

Kiedy powstaje obowiązek sprawozdawczy?

W przypadku gdy łączna wartość aktywów i pasywów związanych z międzynarodowym obrotem przewyższa progi sprawozdawcze określone w rozporządzeniu w sprawie przekazywania Narodowemu Bankowi Polskiemu danych niezbędnych do sporządzania bilansu płatniczego oraz międzynarodowej pozycji inwestycyjnej [1], podmiot zobowiązany jest przedkładać sprawozdania za pośrednictwem portalu sprawozdawczego NBP. Przy czym termin składania sprawozdań nie jest taki sam dla wszystkich podmiotów.

Jeśli łączna wartość aktywów i pasywów, o których mowa powyżej, wynosi:

  • od 3 do 10 mln złotych

Podmioty, które nie osiągnęły progów sprawozdawczych, ale posiadają aktywa lub pasywa (należności lub zobowiązania) związane z międzynarodowym obrotem towarów lub usług o wartości co najmniej 3 mln złotych na koniec roku, zobowiązane są przekazywać kwartalne sprawozdania NBP w terminie do 26 dni po zakończeniu danego kwartału.

W tym przypadku, kwartalne sprawozdania obejmują tylko informacje o obrocie handlowym z zagranicą, w tym o wpłaconych lub otrzymanych zaliczkach.

  • pomiędzy 10 a 300 mln złotych

Podmioty, u których łączna kwota aktywów i pasywów określonych w formularzach NBP wynosi więcej niż 10 mln złotych, ale nie przekracza 300 mln złotych, zobowiązane są przekazywać kwartalne sprawozdania w terminie do 26 dni po zakończeniu danego kwartału.

  • powyżej 300 mln złotych

Jednostki, u których łączna kwota aktywów i pasywów określonych w formularzach NBP przekracza 300 mln złotych, zobowiązane do przekazywać miesięczne sprawozdania w terminie do 20 dni po zakończeniu miesiąca.


Dodatkowo, obowiązki sprawozdawcze ciążą również na jednostkach, które posiadają co najmniej 10% udziałów w podmiotach zagranicznych oraz jednostkach, w których podmioty zagraniczne posiadają co najmniej 10% udziałów – takie podmioty zobowiązane są przekazywać roczne sprawozdania w terminie do dnia 31 maja kolejnego roku. Obowiązek ten dotyczy również podmiotów mających oddział z siedzibą za granicą a także oddziałów przedsiębiorstw zagranicznych posiadających siedzibę w Polsce.

Jak możemy pomóc?

Warto regularnie weryfikować, czy nie wystąpiły zdarzenia powodujące obowiązek sprawozdawczy wobec NBP i upewnić się, że wymagane dane raportowane są terminowo i zgodnie z wymogami. Brak realizacji obowiązków sprawozdawczych może skutkować karami pieniężnymi na podstawie przepisów Prawa dewizowego. W razie wątpliwości warto skonsultować się z doradcą zewnętrznym lub bezpośrednio z NBP (Departament Statystyki).

Specjaliści CRIDO chętnie wesprą Państwa:

  • w procesie identyfikacji, czy firma prowadzi transakcje z zagranicą podlegające obowiązkowej sprawozdawczości
  • w zweryfikowaniu, czy przekroczono progi określone przez NBP, a jeśli tak – jakie obowiązki sprawozdawcze ciążą na jednostce (miesięczne/kwartalne/roczne)
  • w kontakcie z NBP i w procesie rejestracji na platformie sprawozdawczej NBP
  • w przygotowaniu danych w wymaganym w formacie i przesyłaniu do NBP za pośrednictwem portalu sprawozdawczego.

[1] Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie przekazywania Narodowemu Bankowi Polskiemu danych niezbędnych do sporządzania bilansu płatniczego oraz międzynarodowej pozycji inwestycyjnej (Dz.U. z 2024 poz. 1746)

Warto doczytać: Przeoczenie terminu sprawozdawczości do NBP – jak naprawić błąd?