NSA o zwolnieniach procesowych z akcyzy – szansa na dodatkowe oszczędności?
W ostatnim czasie niemal niezauważenie przeszedł wyrok o sygn. I FSK 1785/23, w którym Naczelny Sąd Administracyjny przedstawił istotne stanowisko dotyczące możliwości zastosowania zwolnienia z akcyzy od energii elektrycznej wykorzystywanej w procesach redukcji chemicznej. Orzeczenie to może mieć istotny wpływ na działalność firm z branż energochłonnych, które w swoich procesach produkcyjnych wykorzystują różnorodne urządzenia zasilane energią elektryczną (ale też energią cieplną wytwarzaną ze spalania węgla lub gazu).
(Dalsza część artykułu pod materiałem wideo)
Zobacz film: Wyroby energetyczne a akcyza
Sprowadzanie wyrobów energetycznych na teren kraju oznacza specyficzne obowiązki dla nabywcy. Zapraszamy na nagranie szkolenia prowadzonego przez ekspertki CRIDO, Aleksandrę Andrzejewską i Karolinę Czurczak-Łyczbę, które poświęcone będzie szczegółowemu omówieniu kwestii związanych z opodatkowaniem akcyzą wprowadzanych na teren kraju wyrobów energetycznych
Czego dotyczyła sprawa?
Spółka planowała utworzenie kompleksu petrochemicznego, w skład, którego wchodziłaby m.in. instalacja do produkcji polipropylenu wraz z infrastrukturą pomocniczą. W ramach procesu produkcyjnego polipropylenu energia elektryczna jest wykorzystywana do zasilania różnych urządzeń, takich jak pompy, piece, kompresory czy podgrzewacze. Spółka wystąpiła o interpretację podatkową, chcąc potwierdzić, że energia zużywana przez te urządzenia będzie podlegać zwolnieniu z akcyzy jako "wykorzystywana do celów redukcji chemicznej".
Organ zgodził się na zastosowanie zwolnienia tylko w bardzo wąskim zakresie – praktycznie tylko dla jednego typu urządzeń. Dla pozostałych urządzeń zwolnienia odmówił, argumentując, że nie służą one bezpośrednio i natychmiastowo redukcji chemicznej. WSA w Szczecinie podzielił stanowisko organu, opierając się głównie na wyroku TSUE w sprawie C-465/15 i przyjmując, że zwolnienie może dotyczyć wyłącznie energii zużywanej podczas samej redukcji chemicznej, a nie w całym procesie produkcyjnym.
Co zdecydował NSA?
NSA uchylił niekorzystny dla spółki wyrok WSA i nakazał ponowne rozpatrzenie sprawy. Zakwestionował zbyt wąskie podejście organów. W szczególności NSA wskazał, że oceniając zakres zwolnienia procesowego z akcyzy nie można kierować się przesłankami „bezpośredniości i natychmiastowości” zużycia energii elektrycznej w procesie podlegającym zwolnieniu, ale trzeba mieć na uwadze wszelkie czynności wymagające takiego zużycia, które są niezbędne dla przeprowadzenia danego procesu.
Co to oznacza dla podatników?
Wyrok NSA otwiera drogę do szerszej interpretacji przepisów dotyczących tzw. “zwolnień procesowych” z akcyzy od energii elektrycznej (ale też węgla i gazu) wykorzystywanej do procesów metalurgicznych, redukcji chemicznej, elektrolizy i mineralogicznych. Energochłonne przedsiębiorstwa produkcyjne stosujące te procesy mogą potencjalnie uzyskać dodatkowe oszczędności.
W przypadku pytań dotyczących możliwości zastosowania zwolnienia z akcyzy od energii elektrycznej, węgla lub gazu w Państwa działalności, zachęcamy do kontaktu z naszymi doradcami.
Zapoznaj się z pełną ofertą: Doradztwo celne i obrót międzynarodowy
Posłuchaj