Początkowo nowa struktura JPK_V7 miała objąć dużych podatników od 1 kwietnia 2020 r. W ramach specustawy związanej z koronawirusem dokonano odroczenia jej wejścia w życie do lipca 2020 r., a następnie Ministerstwo Finansów zdecydowało się przesunąć ten termin na 1 października 2020 r.

Przesunięcie terminu wejścia w życie nowej struktury JPK_V7 należy ocenić pozytywnie biorąc pod uwagę liczne wątpliwości podatników związane z merytorycznymi oraz technicznymi aspektami jej wdrożenia.

Podstawowa trudność związana z nową strukturą JPK_V7 wynika z konieczności przeprowadzenia szerokich prac dostosowujących systemy księgowe i fakturowe. Nowa struktura nie tylko łączy deklaracje VAT z częścią ewidencyjną, ale nakłada też nowe obowiązki na podatników. Szczególnie problematyczny jest w tym zakresie obowiązek oznaczania transakcji za pomocą aż 34 dedykowanych oznaczeń cyfrowo-literowych.

O tym i innych problemach związanych z wdrożeniem nowej struktury piszemy na naszym blogu, do śledzenia którego zachęcamy.

Warto doczytać: