Nieoczekiwane zwroty akcji, czyli konsekwencje podatkowe zatorów płatniczych
O czym należy pamiętać przy zamknięciu roku podatkowego 2020 cz. 1
Są przepisy podatkowe, w przypadku których sytuacja jest – jak mawiają prokuratorzy – rozwojowa. Do takich niewątpliwie należą regulacje dotyczące skutków podatkowych nadmiernych opóźnień płatniczych w transakcjach handlowych. Zgodnie z wprowadzonymi od 1 stycznia 2020 r. przepisami, w przypadku transakcji handlowych, w stosunku do których opóźnienie w płatności – liczone od terminu płatności wskazanego na fakturze lub w umowie – wyniosło 90 dni, strony transakcji były zobowiązane (w przypadku dłużnika) lub uprawnione (w przypadku wierzyciela) do korekty podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.
Ledwo podatnicy nauczyli się, że dłużnik zwlekający z zapłatą będzie miał obowiązek powiększenia dochodu podatkowego (lub obniżenia straty) o wartość nieuregulowanego zobowiązania, natomiast wierzyciel będzie miał możliwość pomniejszenia dochodu (powiększenia straty) o wartość przysługującej mu należności nieuregulowanej w terminie 90 dni, gdy w wyniku COVID-u ustawodawca stał się łaskawszy i omawiane przepisy zmienił.
Otóż w myśl tzw. przepisów tarczowych, w przypadku ponoszenia negatywnych konsekwencji związanych z pandemią, dłużnik nie musi zwiększać podstawy opodatkowania o zaliczaną do KUP wartość zobowiązania nieuregulowanego w ciągu 90 dni od upływu terminu zapłaty, a wierzyciel ma prawo zmniejszyć podstawę opodatkowania o wartość zobowiązania nieuregulowanego w ciągu 30 dni od upływu terminu zapłaty.
O tych i innych specyficznych dla 2020 r. regulacjach podatkowych eksperci CRIDO opowiedzą podczas szkolenia dotyczącego zamknięcia roku podatkowego, na które serdecznie zapraszamy.
Posłuchaj