Nie płać w Polsce VAT od importu towarów wywożonych do innych państw UE
Polska ma rozbudowaną sieć lotnisk, kilka portów morskich oraz rozległą granicę zewnętrzną UE z Ukrainą i Białorusią, co sprawia, że jest idealnym miejscem do zaimportowania towarów, które docelowo mają trafić do innych państw członkowskich UE. Dzięki zastosowaniu procedury celnej 42 możliwe jest uniknięcie kosztu VAT od importu towarów w takich przypadkach.
(Dalsza część artykułu pod materiałem wideo)
Zobacz film edukacyjny: European Union Deforestation Regulation a handel zagraniczny
European Union Deforestation Regulation (EUDR) to nowe regulacje niosące w sobie obowiązki dla importerów. Zapraszamy na film, w którym wyjaśniamy, na czym te obowiązki polegają.
Typowo, dopuszczając towar do obrotu w procedurze celnej 40, importer najpierw uiszcza kwotę VAT należnego z tytułu importu, którą później może odliczyć jako swój VAT naliczony w związku z wywozem zaimportowanego towaru do innego państwa UE w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT). Skorzystanie w takiej sytuacji z procedury celnej 42 powoduje, że import podlega zwolnieniu z VAT (importer pokrywa jedynie ewentualny dług celny). Dzięki tej procedurze, rozliczenie VAT przesunięte jest do państwa UE, do którego towar trafia po imporcie – końcowy nabywca rozpoznaje w tym państwie wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT). W ten sposób w Polsce realizowana jest jedynie odprawa celna i nadanie statusu towarów unijnych.
Skorzystanie z procedury celnej 42 wymaga spełnienia pewnych dodatkowych warunków, użycia specjalnych kodów w zgłoszeniu celnym oraz w raportowanym pliku JPK, stąd konieczne jest odpowiednie przygotowanie do korzystania z tego instrumentu. Mimo tego, dla wielu importerów jest to bardzo atrakcyjne rozwiązanie poprawiające płynność finansową w związku z uniknięciem ponoszenia ciężaru VAT od importowanego towaru. Jeżeli byliby Państwo zainteresowani rozmową o możliwości wykorzystania tej procedury w Państwa działalności – zapraszamy do kontaktu.
Zapoznaj się z pełną ofertą: Doradztwo celne i obrót międzynarodowy
Posłuchaj