Władze Francji podjęły decyzję o przedłużeniu kontroli granicznych do końca kwietnia, a zatem nie zakończą się zgodnie z planem 31 października 2024 r. i dotyczą granic z sześcioma krajami sąsiadującymi, czyli:

  • Belgią
  • Hiszpanią
  • Luksemburgiem
  • Szwajcarią
  • Niemcami
  • Włochami

Przedłużenie to wynika z ciągłych obaw kraju o bezpieczeństwo publiczne. Obecne środki kontroli granicznej we Francji zakończą się 31 października 2024 r., a nowy zestaw kontroli zacznie obowiązywać od 1 listopada 2024 r. Decyzja ta została podjęta w obliczu zagrożeń związanych z działalnością terrorystyczną, obecnością siatek przestępczych zaangażowanych w nielegalną migrację oraz przepływami migracyjnymi, które mogą potencjalnie obejmować zradykalizowane osoby.

(Dalsza część artykułu pod materiałem wideo)


Zobacz film: Kontrola legalności zatrudnienia i pobytu w Polsce

Kontrola legalności zatrudnienia i pobytu w Polsce to temat, który w ostatnich miesiącach jest tematem wielu doniesień prasowych. Wykrywane są w tym zakresie liczne nieprawidłowości, co powoduje, że zwiększa się liczba kontroli. Tym samym mogą dotyczyć również tych podmiotów, które dochowują należytej staranności w zakresie legalizacji zatrudnienia cudzoziemców. Zapraszamy na film.


Od prawie 10 lat (od 2015 roku) Francja utrzymuje kontrole na swoich granicach wewnętrznych. Prawie 20 razy (!) władze francuskie powiadamiały Komisję Europejską o przedłużeniu kontroli, z różnych powodów.

Jako środek ostateczny, stosowany w wyjątkowych sytuacjach, zgodnie z kodeksem granicznym Schengen państwa członkowskie Unii Europejskiej mogą wprowadzać tymczasowe kontrole graniczne*. Przedłużenie kontroli granicznych jest również dozwolone, zgodnie z kodeksem granicznym Schengen, jednak całkowity okres nie powinien przekraczać sześciu miesięcy.

Kontrole graniczne obecne są we wszystkich granicach lądowych z innymi krajami, w tym z Danią, Szwecją i Holandią, podczas gdy kontrole paszportowe zostały już wdrożone w Austrii, Czechach, Polsce i Szwajcarii. Chociaż środki te, które zostały początkowo wprowadzone ze względu na znaczny wzrost liczby osób ubiegających się o azyl, miały być tymczasowe, lecz są ciągle przedłużane od czasu ich wprowadzenia ze względu na nieustające zagrożenia bezpieczeństwa państw.

Szwecja przedłuża kontrole graniczne o kolejne sześć miesięcy, do 11 maja 2025 r., podczas gdy miały wygasnąć 11 listopada 2024 r.

Na pierwszym miejscu bezpieczeństwo – Polska również dba o zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom kraju, cały rozdział jest przewidziany w Strategii migracyjnej 2025-2030 i której pisaliśmy na blogu – Strategia migracyjna Polski na lata 2025-2030 uchwalona

Zapraszamy do zapisania się do naszego newsletteru, by zawsze być na bieżąco nie tylko w kwestiach imigracyjnych https://crido.pl/subskrypcje

*ROZDZIAŁ II Tymczasowe przywrócenie kontroli granicznej na granicach wewnętrznych

Artykuł 23

  1. W przypadku poważnego zagrożenia porządku publicznego lub bezpieczeństwa wewnętrznego Państwo Członkowskie może wyjątkowo przywrócić kontrolę graniczną na swoich granicach wewnętrznych na czas ograniczony nie dłuższy niż 30 dni lub na przewidywany okres trwania poważnego zagrożenia, jeżeli przekracza on 30 dni, zgodnie z procedurą określoną w art. 24 lub, w nagłych przypadkach, zgodnie z procedurą określoną w art. 25. Zakres i czas trwania tymczasowego przywrócenia kontroli granicznej na granicach wewnętrznych nie przekraczają tego, co jest ściśle niezbędne dla reakcji na poważne zagrożenie.
  2. Jeżeli poważne zagrożenie porządku publicznego lub bezpieczeństwa wewnętrznego trwa dłużej niż określono w ust. 1, Państwo Członkowskie może przedłużyć kontrolę graniczną z powodów, o których mowa w ust. 1, uwzględniając wszelkie nowe okoliczności, przez odnawialne okresy do 30 dni, zgodnie z procedurą określoną w art. 26.”

Zapoznaj się z pełną ofertą: Human Advisory Services