- Cześć, Zeus – przywitał się Hefajstos wchodząc na Olimp.

- Nie mógłbyś do mnie mówić „Gromowładny”? Bo to byłoby okazywanie szacunku takiemu boskiemu władcy jak ja – zamarudził Zeus.

- W porządku, ale pod warunkiem, że będziesz do mnie mówił „Hefajstosie, boski kowalu”.

- Dobra. Żartowałem. Czego chcesz? Rzadko tu przychodzisz.

- Bo mi szkoda czasu na wasze czcze hulanki. Ale z tego, co słyszałem, bardzo się twoim gościom podobały moje samobieżne trójnogi.

- To prawda. Zrobiły furorę podjeżdżając z jadłem i odjeżdżając, kiedy były puste. Powiem ci – nieźle to wymyśliłeś.

- Bo ja ciągle coś wymyślam. A ostatnio rozmawiałem z Hermesem – specem od handlu i on mi uświadomił, że ze mnie niezły frajer jest, jeśli mogę użyć takiego słowa, o Gromowładny.

- Przestań kpić. Dlaczego frajer?

- Bo ja te wszystkie wynalazki oddaję wam-bogom za darmo. A przecież innowacyjność jest w cenie. Zapłaciliście mi tylko za puszkę Pandory, ale zrobiliście to z powodów politycznych, bo wam Prometeusz elektorat ludzki odciągał. A za inne wynalazki nic nie dostałem.

- Nooo taaak. Ale wiesz, jaka Hera jest rozrzutna, każdą ilość pieniędzy z ofiar od ludzi jest w stanie przepuścić.

- Tak, wiem. Głównie na opłacanie donosicieli i kompromitowanie wrogów politycznych. Ale ja nie chcę prostych dotacji. To znaczy jak dasz – to wezmę. Ale wymyśliłem taki mechanizm: wchodzę na rynek ludzki, bo tam duży potencjał jest. Klienci kupują ode mnie wynalazki, a ty zmniejszasz im wysokość ofiary z tytułu zastosowania moich wynalazków. Ludzie kupują i świat staje się nowocześniejszy, a ty możesz opowiadać, że jesteś nie tylko Gromowładnym, ale Innowacjowładnym.

- Niegłupie – przyznał Zeus. – Pomyślę.

Nie wiadomo czy Zeus wdrożył pomysł Hefajstosa, ale wiadomo, że Hefajstos jest nie tylko ojcem kowali, ale i ojcem polskiej konstrukcji ulgi na robotyzację.

O tym i innych narzędziach wspierających postęp przeczytacie w artykule Urszuli Uchmańskiej, Marcina Matuszaka i Aleksandry Bonat >>Robotyzacja coraz częstsza, a środki na jej wdrożenie coraz łatwiej dostępne.


Posłuchaj:  Hefajstos – historia prawdziwa