Ministerstwo Finansów zakończyło pierwszy etap konsultacji podatkowych dotyczących listy należytej staranności w VAT i opublikowało 65 opinii zebranych w toku konsultacji od osób indywidualnych, firm oraz środowisk biznesowych (link do strony internetowej MF).

Zgodnie z komunikatem MF przedstawione przez zainteresowane podmioty stanowiska ws. listy przesłanek należytej staranności wskazują na możliwość wypracowania kompromisu w zakresie listy dobrych praktyk, które miałyby chronić uczciwych przedsiębiorców przed kwestionowaniem przez organy podatkowe ich rozliczeń w sytuacji gdy w transakcji doszło do wyłudzenia VAT(komunikat MF).

Wśród opublikowanych materiałów znajduje się również opinia przygotowana przez ekspertów Crido Taxand we współpracy z członkami Business Centre Club zawierająca szczegółowe rekomendacje odnośnie do zakresu listy, jej charakteru oraz poszczególnych przesłanek dochowania przez przedsiębiorców należytej staranności kupieckiej w VAT – więcej informacji na temat przygotowanej opinii znajdziecie Państwo na naszym blogu (link).

Na początku września ma się odbyć konferencja z udziałem podmiotów, które wzięły udział w konsultacjach oraz ma zostać powołany zespół roboczy – składający się z przedstawicieli przedsiębiorców oraz administracji podatkowej – którego zadaniem będzie wypracowanie ostatecznego kształtu listy przesłanek należytej staranności.

Zachęcamy Państwa do zapoznania się propozycjami przedstawionymi w toku konsultacji podatkowych oraz uważnego śledzenia bloga, na którym będziemy informować Państwa o dalszych pracach MF nad opracowaniem ostatecznego kształtu omawianej listy.


Interesuje Cię ten temat? Skontaktuj się z autorem artykułu.