Zgodnie z ostatnimi doniesieniami prasowymi, Ministerstwo Aktywów Państwowych opracowało wytyczne dotyczące implementacji Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2381 z dnia 23 listopada 2022 r. w sprawie poprawy równowagi płci wśród dyrektorów spółek giełdowych oraz powiązanych środków, zwaną również Dyrektywą Women on Boards (Dyrektywa), a także wsparcia rozwoju zawodowego kobiet w spółkach z udziałem Skarbu Państwa.

(Dalsza część artykułu pod materiałem wideo)


Zobacz film: Luka płacowa i jawność wynagrodzeń (Crido Show)

Luka płacowa i jawność wynagrodzeń to tematy uregulowane dyrektywą unijną, do której wdrożenia należy się zacząć przygotowywać. Zapraszamy na ciekawą rozmowę ekspertów Crido o najważniejszych kwestiach związanych z tymi znaczącymi zmianami w relacji pracodawca – pracownik.


Łączy się to z pracami legislacyjnymi nad implementacją Dyrektywy, wszak projekt ustawy o zmianie ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych oraz ustawy o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania czeka na przyjęcie przez Radę Ministrów. Podczas posiedzenia Rady Ministrów w 18 lutego br. Minister Sprawiedliwości, we współpracy z  Ministrem do spraw Równości i Ministrem Aktywów Państwowych, został zobowiązany do przeanalizowania projektu i zapewnienia skutecznej realizacji proponowanych rozwiązań.

Na czym skupia się MAP?

MAP podkreśla szczególną funkcję spółek z udziałem Skarbu Państwa przy wytyczaniu nowych standardów dla pozostałych podmiotów na rynku.

Działania spółek będących zobowiązanymi do nowych obowiązków, powinny skupić się na poniższych akcjach:

  • zbieranie danych oraz wyznaczanie celów (KPI) dla zarządów,
  • transformacja roli obszaru zarządzania zasobami ludzkimi (HR),
  • tworzenie miejsca pracy przyjaznego rodzinom.

Kogo dotkną zmiany wynikające z implementacji Dyrektywy?

Polityka równowagi płci w organach spółki – bo w rozdziale pod takim tytułem znajdziemy esencję Dyrektywy w polskim systemie prawnym – wiązać będzie z dodatkowymi obowiązkami dla spółek. W obecnym kształcie przepisy prawne obejmują spółki z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, których co najmniej jedna akcja jest dopuszczona do obrotu na rynku regulowanym, a które to nie są mikroprzedsiębiorstwem, małym lub średnim przedsiębiorcą.

O czym należy pamiętać?

Kluczową kwestią w przyjętej przez rząd propozycji jest wymóg, aby organy spółki (w tym zarząd, rada nadzorcza lub rad administrująca spółki europejskiej) miały stanowiska dedykowane niedostatecznie reprezentowanej płci w wymiarze nie mniejszym niż 1/3. Innymi słowy, co najmniej 33% składu zarządów oraz rad nadzorczych w dużych spółkach giełdowych powinny stanowić kobiety. Wg danych Europen Institute for Gender Equality na początku 2024 roku odsetek ten wynosił w Polsce około 23%.

Nowe regulacje obligują również spółki do:

  1. przyjęcia polityki równowagi płci – walne zgromadzenie spółki w formie uchwały określi w szczególności zasady doboru osób do organów spółki czy politykę zarządzania zasobami ludzkimi,
    • przygotowania sprawozdania – raz w roku podmiot zobowiązany będzie do przekazywania właściwym organom informacji na temat reprezentacji płci w organach oraz środków podjętych z myślą o osiągnięciu założonych celów, a także
  1. informacji dla kandydata – spółka przekaże (na żądanie kandydata) informacje o przyjętych kryteriach oceny kandydatów w danym procesie wraz z uzasadnieniem.

Według propozycji rządu, pierwsze, nowe obowiązki spółki objęte tymi regulacjami będą musiały wdrożyć już w najbliższych miesiącach, tj. do 30 czerwca 2025 roku.

Znaczenie dla biznesu

Proponowana formuła wdrożenia Dyrektywy Women on Boards oznacza, że obejmie ona początkowo relatywnie niewielką grupę spółek. Niemniej jednak będą to jedne z największych podmiotów w Polsce, które powinny dawać przykład zastosowania zasady równowagi płci dla szerszego rynku. Jednocześnie również, proponowane zmiany mogą mieć strategiczny wpływ na działania organów spółek, a samo dostosowanie się do nowych wymogów to co najmniej kilkumiesięczny proces. Warto więc już w trakcie dalszego trwania procesu legislacyjnego podjąć działania dostosowawcze, a pozostałe podmioty mogą uwzględnić dobre praktyki już teraz.


Zapoznaj się z pełną ofertą: Human Advisory Services