Świąteczny czas tuż tuż, więc powoli w wielu firmach pojawiają się oznaki przygotowań do Świąt. Niewątpliwie każde miejsce ma swoją tradycję – strojenia biura, spotkań w kameralnych restauracjach, wręczania bardziej lub mniej drobnych prezentów pracownikom… Kontynuując naszą Crido-wą tradycję artykułów „okołoMikołajkowych”, rozpoczętych już dziś, tym razem chcielibyśmy skupić się na prezentach właśnie.

Odliczamy VAT

Kupujemy / wytwarzamy prezent dla pracownika – czy od takiego wydatku można odliczyć VAT, jeśli już przy zakupie zakładane jest, że prezent zostanie przekazany poza firmę? Zdarzają się w tym zakresie wątpliwości, ale pamiętajmy, że prezenty dla pracowników to naturalna część biznesu, szczególnie gdy są one symboliczne – odliczenie VAT nie powinno być kwestionowane (o ile podatnik prowadzi działalność opodatkowaną VAT).

Prezent jako towar

Najwięcej uwagi w praktyce przykładać należy do przedmiotów, które wręczamy pracownikom. W zależności od ich wartości, może pojawić się obowiązek ich opodatkowania VAT:

  • wartość jednostkowa ≤ 10 zł netto – takiego prezentu nie trzeba opodatkowywać, nie szczędźmy więc ich pracownikom!
  • łączna wartość prezentów przekazanych pracownikom ≤ 100 zł netto w skali roku – prezentu można nie opodatkowywać, ale bezwzględnie należy zadbać o prawidłowe zaewidencjonowanie przekazania, by organy mogły ustalić moment, w którym 100 zł jest przekraczane;
  • prezenty luksusowe, czyli takie > 10 / 100 zł netto – chcemy czy nie chcemy, powinniśmy je opodatkować.

Usługa milej widziana?

Czy z usługami jest łatwiej i oferując pracownikowi bilet do kina VAT-u na usłudze nie będzie? Choć przepisy dają pewną nadzieję wskazując, że opodatkowaniu podlegają tylko te nieodpłatnie oferowane usługi, które realizowane są „do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika”, w praktyce bez własnej interpretacji nie ma co ryzykować i usługę lepiej opodatkować.

Uwaga na kasy fiskalne

Nieodpłatne przekazania do temat rzeka, jeśli chodzi o ich prawidłowe udokumentowanie. I to nie jest wbrew pozorom drobnostka, gdy z tyłu głowy mamy kasy fiskalne i sankcje, za niezaewidencjonowanie sprzedaży na kasie.

Co do zasady, zarówno prezenty jak i nawet sprzedaż na rzecz pracowników podlega wyłączeniu z obowiązku fiskalizacji na kasie (poz. 36 i 43 Załącznika do Rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących). Rozliczenie VAT – jeśli jest konieczne – następować może na podstawie dowolnego dokumentu.

Jakież będzie jednak zdziwienie w dziale księgowo-podatkowym, gdy jego pracownicy odpakują otrzymany prezent i zobaczą flakonik perfum lub butelkę wina – niestety, między innymi dla tych tak popularnych prezentów ustawodawca wprowadza bezwzględny obowiązek rejestrowania wydania na kasie fiskalnej, gdy transakcja podlega pod VAT (niezależnie, jakiej jest wartości, co potwierdzają również sądy[1]). Uważajmy na to!

Cena czyniąca cuda

Ciekawym pomysłem na prezent dla pracowników może być przyznanie im możliwości nabycia produktów pracodawcy po symbolicznej cenie lub z istotnym rabatem. Za niewielką kwotę pracownik może zostać obdarowany znanym sobie produktem, a pracodawca zaewidencjonuje i rozliczy podatek od sprzedaży.

I tu pojawia się mała pułapka dla pracodawcy – jeśli rabat ewidentnie przekracza dostępne na rynku, dla zewnętrznych podmiotów preferencje cenowe. Po zmianie podejścia Ministerstwa Finansów pod koniec 2014 r. [2], organy mogą próbować doszacować pracodawcy kwotę VAT na „nadprogramowym” rabacie, co powoli potwierdzają również sądy administracyjne[3].

Czasem „bez VAT” naprawdę działa

Znany reklamowy slogan „bez VAT” czasem znajduje zastosowanie w praktyce. Jeśli decydujemy się przekazać prezenty finansowane z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, od lat dzięki interpretacji ogólnej Ministra Finansów[4] nie musimy się martwić – VAT-u ani nie odliczamy, ani nie naliczamy!

VAT nie pojawi się również przy okazji nagród pieniężnych, ale pamiętajmy o bonach / voucherach – przez lata chętnie stosowanych i nieobjętych VAT. Od 2019 r. zmieniły się przepisy i niektóre bony mogą już podlegać opodatkowaniu VAT – w tym zakresie zdecydowanie lepiej być czujnym.

***

Abyśmy wszyscy cieszyli się z otrzymanych prezentów, pamiętajmy o podpytaniu specjalistów podatkowych, czy z prezentu nie ucieszy się bardziej fiskus niż pracownik 😉

 

[1] Wyrok NSA o sygn. I FSK 1622/16.

[2] Interpretacja indywidualna (zmiana MF) nr PT8/033/86/539/PSG/14/RD84700.

[3] Nieprawomocny wyrok WSA w Łodzi o sygn. I SA/Łd 643/17.

[4] Interpretacja ogólna nr PT1/033/20/831/KSB/12/RD50859.

 

Warto przeczytać również:

Bon jaki jest, każdy widzi - czyli kilka słów o projekcie tzw. ustawy voucherowej