Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez Szefa KAS, w roku 2019 zostało odnotowane rekordowe zainteresowanie procedurą APA

W minionym roku 2019 do Krajowej Administracji Skarbowej wpłynęły aż 192 wnioski o zawarcie uprzedniego porozumienia cenowego (tzw. APA). Rekordowy charakter liczby złożonych wniosków podkreśla fakt, że w latach 2006 – 2017 podatnicy zawnioskowali łącznie o APA niespełna 90 razy, natomiast w ciągu roku 2018 – 98 razy.

Nie ulega wątpliwości, że na  wzrost popularności APA w perspektywie ostatnich dwóch lat istotny wpływ miały przepisy art. 15e CIT, za pośrednictwem których wprowadzono limity w możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów (KUP) wydatków dotyczących usług, opłat i należności poniesionych na rzecz podmiotów powiązanych (powyżej 3 mln zł i 5% podatkowego EBITDA). Ograniczenie w zaliczeniu do KUP kosztów usług, opłat i należności na rzecz podmiotów powiązanych nie ma bowiem zastosowania do wydatków stanowiących wynagrodzenie dla podmiotu powiązanego w zakresie w jakim decyzja APA obejmuje prawidłowość kalkulacji tego wynagrodzenia.

Należy jednak pamiętać, że złożenie wniosku w sprawie APA jest dopiero pierwszym krokiem w długotrwałym i czasochłonnym procesie, a podatnicy oczekujący na decyzję organu muszą uzbroić się w cierpliwość (mimo widocznych na rynku działań Szefa KAS zmierzających do rozbudowania zespołu odpowiedzialnego za obsługę wniosków).


CRIDO Newsletter Retail | Styczeń 2020: