Krajowy System e-Faktur to temat, który wielu podatnikom spędza aktualnie sen z powiek. Obecnie dobrowolny system, w niedalekiej przyszłości, ma stać się obowiązkowy. Budzi on jednak wiele wątpliwości, które resort finansów próbuje rozwiać choć w części w dedykowanej serii pytań i odpowiedzi.

Pod koniec listopada Ministerstwo Finansów przeprowadziło webinarium poświęcone najważniejszym zagadnieniom dotyczącym Krajowego Systemu e-Faktur oraz integracji z systemem dla branży IT. W tym czasie pojawiło się wiele pytań i wątpliwości, które resort obiecał jak najszybciej wyjaśnić.

Co prawda – jak wspomnieliśmy wyżej – wersja KSeF, która weszła w życie 1 stycznia 2022 roku jest dla podatników na razie fakultatywna, to jednak jak zapowiada Ministerstwo Finansów po uzyskaniu zgody organów Unii Europejskiej, o którą Polska wystąpiła latem 2021 r., e-faktury staną się obligatoryjne dla wszystkich podatników.

Po niespełna miesiącu funkcjonowania systemu Ministerstwo Finansów udostępniło długo wyczekiwane przez podatników Q&A dotyczące nowego rodzaju dokumentów. Lista 54 zagadnień – „Pytania i odpowiedzi – KSeF[1] zawiera odpowiedzi na wybrane przez resort pytania dotyczące funkcjonowania samej platformy oraz interpretacji przepisów dotyczących e-faktur. Publikacja MF nie ma mocy ochronnej właściwej dla interpretacji ani objaśnień podatkowych – jest jedynie niewiążącą informacją, która jednak może pomóc podatnikom w lepszym zrozumieniu KSeF.

W swoich odpowiedziach resort wyjaśnił m.in. wątpliwości dotyczące możliwości samofakturowania w KSeF oraz przeanalizował szereg pytań dotyczących nadawania uprawnień osobom fizycznym. Mimo dość szerokiej listy odpowiedzi, KSeF wciąż może budzić wątpliwości. Część z nich może być co prawda rozwiązana dzięki zakładce Q&A, która pojawiła się na stronie MF, jednak popularne pytania – takie jak np. fakturowanie transakcji z podmiotami zagranicznymi – w dalszym ciągu nie zostały szczegółowo omówione.

Seria pytań i odpowiedzi wydana przez resort wydaje się być w tym momencie jedynym źródłem ministerialnych wyjaśnień w zakresie legislacji i funkcjonowania e-faktur, choć oczywiście nie wyczerpują one całości zagadnienia. W kolejnych postach z cyklu: „KSeF z CRIDO” będziemy starali się rozwiać wątpliwości pojawiające się w związku z KSeF, by ułatwić zrozumienie przepisów.


WARTO DOCZYTAĆ:

[1] https://www.podatki.gov.pl/ksef/pytania-i-odpowiedzi-ksef/