Bezpośrednio po opublikowaniu projektu nowej matrycy stawek VAT, mało kto pisał o podwyższeniu stawki VAT na leki weterynaryjne z 8% na 23%. Działo się tak prawdopodobnie dlatego, że Ministerstwo Finansów nie wspomniało o wskazanej zmianie w uzasadnieniu projektu.

Na planowaną podwyżkę stawki VAT na leki dla zwierząt zwróciliśmy uwagę w naszym Raporcie podsumowującymoraz wpisie na blogu Niższy VAT? Nie dla zwierząt.

O sprawie zaczęło być głośno w zeszłym tygodniu, w tym zaś zawrzało. Media, organizacje i stowarzyszenia zajmujące się opieką nad zwierzętami, a także celebryci informowali o planowanej zmianie poddając ją ostrej krytyce. Powstała nawet specjalna petycja przeciwko planom resortu.

Na reakcje Ministerstwa nie było trzeba czekać długo. Dyrektor departamentu VAT w Ministerstwie Finansów Wojciech Śliż poinformował dziś za pośrednictwem mediów społecznościowych o rezygnacji z planu podniesienia stawki VAT na leki weterynaryjne. Oznacza to, że stawka VAT na leki dla zwierząt nie ulegnie zmianie i nadal pozostanie na poziomie 8%.

To bardzo dobra wiadomość dla właścicieli zwierząt, schronisk, hodowców przemysłowych czy rolników, ale również zwykłych konsumentów produktów odzwierzęcych (mięso, nabiał).

Warto zwrócić uwagę, że Ministerstwo zdecydowało się zrezygnować ze zmiany jeszcze przed oficjalnym terminem zakończenia konsultacji publicznych. Jest to najlepszy dowód na to, że warto rozmawiać i zwracać uwagę MF na problemy związane z nową matrycą stawek VAT, co robimy obecnie w naszym cyklu publikacji na temat nowej matrycy.

W powyższym kontekście warto zwrócić uwagę, że kwestia podwyższenia stawki VAT według nowej matrycy nie dotyczy tylko leków dla zwierząt – projektowane regulacje nadal zakładają m.in. ograniczenie preferencji dla towarów związanych z ochroną zdrowia, czy też istotną zmianę w opodatkowaniu napojów z dodatkiem soku. Pytanie czy w tych przypadkach Ministerstwo również stanie po stronie podatników i zmodyfikuje swoje plany?


 

Jeśli jesteście Państwo zainteresowani powyższą tematyką, polecamy nasze opublikowane dotychczas komentarze, w których dzielimy się spostrzeżeniami nt. przygotowanej przez Ministerstwo Finansów matrycy: