Krajowy System e-Faktur (znowu) zyskuje na popularności wśród przedsiębiorców. Świadczy o tym niedawny komunikat Ministerstwa Finansów informujący o ograniczeniu możliwości testowania wysyłania faktur elektronicznych. Powodem tego zabiegu jest duże zainteresowanie (źródło: https://www.gov.pl/web/kas/ksef-czasowe-ograniczenie-mozliwosci-testowania).

(Dalsza część artykułu pod materiałem wideo)


Zobacz film: JPK na żądanie. Jak przygotować się do bezstresowej kontroli?

Sławomir Pilarczyk, partner w CRIDO w dziale postępowań podatkowych i sądowych, oraz Maciej Kokot, menedżer w dziale zajmującym digitalizacją funkcji podatkowych, omawiają w filmie zasady dotyczące przygotowywania i przekazywanie JPK na żądanie organów skarbowych. Co ważne – w filmie dzielą się swoimi praktycznymi doświadczeniami. Warto posłuchać!


 
To jasny sygnał, że firmy aktywnie przygotowują się do nadchodzących zmian. KSeF ma potencjał, by zrewolucjonizować sposób, w jaki prowadzimy rozliczenia, oferując szybsze i bardziej przejrzyste procesy. Pozytywną stroną wdrożenia nowego systemu fakturowania jest docelowe usprawnienie obiegu dokumentów, redukcja błędów i automatyzacja wielu aspektów księgowości.
 

KSEF - nowe wyzwania

Jednak wraz z tymi korzyściami pojawiają się nowe wyzwania. Firmy muszą dostosować swoje systemy IT, przeszkolić pracowników i zmodyfikować procesy wewnętrzne. Dla niektórych może to oznaczać znaczące inwestycje i zmiany organizacyjne. Aktualnie podejmowane na dużą skalę testy są najlepszym dowodem, że wdrożenie nowego sposobu fakturowania wymaga odpowiednich długotrwałych przygotowań. Zainteresowanie firm testowaniem systemu pokazuje, że przedsiębiorcy zdają sobie sprawę z wagi tej zmiany i potrzeby gruntownego przygotowania się do niej. To podejście jest kluczowe dla pomyślnego wdrożenia KSeF i minimalizacji potencjalnych zakłóceń w codziennych operacjach biznesowych.
 

KSEF - prace do wykonania

Mając w pamięci, że pewne elementy związane z wprowadzeniem KSeF będą jeszcze konsultowane z rynkiem przez Ministerstwo Finansów (wymieniamy je tutaj: https://crido.pl/blog-taxes/ksef-nowe-ustalenia-z-lipcowych-konsultacji/), znaczna część prac może (a wielu wypadkach wręcz powinna) być wykonana już wkrótce. W tym kontekście powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim:

  • przygotowanie harmonogramu działań – pamiętajmy, że czas zespołów finansowego i IT będzie w najbliższym czasie wypełniony również pracami nad JPK CIT i innymi formami raportowania elektronicznego,
  • inwentaryzacja procesów – ważnym etapem będzie szczegółowe rozpoznanie obecnie funkcjonujących procesów fakturowania i identyfikacja obszarów wymagających dostosowania,
  • przegląd zawartości faktur pod kątem ich zgodności z nową strukturą i wymaganiami biznesowymi.

Zapoznaj się z pełną ofertą CRIDO: Krajowy System e-Faktur