Krajowy podatek minimalny. Choć jest to forma opodatkowania wprowadzona w ramach tzw. „Polskiego Ładu” jeszcze w 2022 r., dotychczas stosowanie przepisów było zawieszone ze względu na sytuację gospodarczą w kraju, najpierw w związku ze skutkami pandemii COVID, a następnie wojny w Ukrainie. Wiele wskazuje jednak na to, że kolejnego przedłużenia zawieszenia nie będzie, a w 2025 r. podatnicy po raz pierwszy rozliczą podatek za 2024 r.

W poprzednich wpisach przedstawiliśmy podstawowe informacje na temat tego obciążenia – o jego zakresie podmiotowym Krajowy podatek minimalny CIT – nowe obowiązki już za rok 2024 | cz.1 – zakres podmiotowy oraz sposobie kalkulacji podatku Krajowy podatek minimalny CIT – nowe obowiązki już za rok 2024 | cz.2 – Kalkulator w dłoń! Czyli jak obliczyć podatek.

W tym wpisie skupimy się natomiast na wyłączeniach podmiotowych, czyli podatnikach, do których przepisu o krajowym podatku minimalnym nie stosuje się.

(Dalsza część artykułu pod materiałem wideo)


Zobacz film: JPK_CIT od kiedy i jak się przygotować

W nagraniu eksperci CRIDO, Michał Szwed i Tomasz Groszyk, omawiają finalny kształt rozporządzenia o JPK CIT i związane z tym wyzwania. Dzielą się również doświadczeniami z prowadzonych przez siebie projektów. Warto posłuchać!


Szereg wyłączeń

Ustawodawca przewidział szereg takich wyłączeń w art. 24ca ust. 14 ustawy o CIT. I tak, przepisów o krajowym podatku minimalnym nie stosuje się do następujących grup podmiotów:

  • podatników w roku podatkowym, w którym rozpoczęli działalność, oraz w kolejno następujących po sobie dwóch latach podatkowych, następujących bezpośrednio po tym roku podatkowym;
  • będących przedsiębiorstwami finansowymi;
  • podatników, jeżeli w roku podatkowym uzyskali przychody niższe o co najmniej 30% w stosunku do przychodów uzyskanych w roku podatkowym bezpośrednio poprzedzającym ten rok podatkowy;
  • podatników, których udziałowcami, akcjonariuszami albo wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne przy spełnieniu dodatkowych warunków;
  • jeżeli w roku podatkowym większość uzyskanych przez nich przychodów poza koszykiem kapitałowym zostało osiągniętych w związku z: eksploatacją w transporcie międzynarodowym statków morskich lub statków powietrznych lub wydobywaniem kopalin lub wykonywaniem działalności leczniczej lub transakcjami, w przypadku których cena lub sposób określenia ceny przedmiotu transakcji wynika z przepisów;
  • podatników wchodzących w skład grupy co najmniej dwóch spółek przy spełnieniu dodatkowych warunków;
  • będących małymi podatnikami;
  • będących spółkami prowadzącymi gospodarkę komunalną;
  • podatników, którzy osiągnęli udział dochodów ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych w jednym z trzech lat podatkowych bezpośrednio poprzedzających rok podatkowy, za który należny jest minimalny podatek dochodowy, w wysokości co najmniej 2%;
  • postawionych w stan upadłości, likwidacji lub objętych postępowaniem restrukturyzacyjnym;
  • będących stroną umowy o współdziałanie;
  • będących instytucją finansową;
  • będących przedsiębiorstwami górniczymi otrzymującymi pomoc publiczną.

Należy dodatkowo podkreślić, że pierwszego wyłączenia z listy nie stosuje się do podatników utworzonych w wyniku przekształcenia, połączenia lub podziału podatników (z wyjątkiem przekształcenia spółki w inną spółkę), jak również w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną spółki niebędącej osobą prawną czy innych wymienionych w ustawie działań restrukturyzacyjnych.

Wątpliwości podatników

Choć wydawać by się mogło, że enumeratywny katalog nie powinien budzić wątpliwości, takie jednak się pojawiają. O co pytają podatnicy?

Podatkowa grupa kapitałowa

Przede wszystkim, czy podatkowa grupa kapitałowa („PGK”) w swoim pierwszym roku podatkowym oraz w dwóch bezpośrednio następujących po tym roku latach podatkowych będzie mogła skorzystać z wyłączenia jako podmiot rozpoczynający działalność.

W wydanych interpretacjach organ podatkowy stwierdza, że PGK jest odrębnym podatnikiem podatku od osób prawnych, a swój status podatnika nabywa z chwilą zarejestrowania przez naczelnika urzędu skarbowego umowy o utworzeniu podatkowej grupy kapitałowej. Tym samym jakiekolwiek działania restrukturyzacyjne wskazane w przepisach jej nie dotyczą. Mają powyższe na względzie, nowoutworzona PGK jest odrębnym, nieistniejącym wcześniej podatnikiem, który korzysta z wyłączenia z obowiązku zapłaty podatku minimalnego.

Takie stanowisko organ podatkowy wyraził m.in. w interpretacji z dnia 18.03.2024 r., sygn. 0111-KDIB1-2.4010.44.2024.1.END, interpretacji z dnia 2.04.2024 r., sygn. 0111-KDIB1-2.4010.103.2024.1.END, interpretacji z dnia 16.04.2024 r., sygn. 0114-KDIP2-2.4010.93.2024.1.AS.

Transport lotniczy

Inna interpretacja (interpretacja z dnia 30.08.2023 r., sygn. 0111-KDIB2-1.4010.225.2023.1.AR) dotyczyła sytuacji, w której spółka uzyskuje przychody z jej podstawowej działalności polegającej na czarterze obsługiwanych samolotów.

Organ podatkowy potwierdził, że przychody uzyskiwane z działalności w  zakresie „nieregularnego przewozu lotniczego pasażerów, bagażu, towarów lub poczty na trasach międzynarodowych w oparciu o czarter statku powietrznego wraz z załogą (piloci, stewardessy)” stanowią przychody osiągane w związku z eksploatacją w transporcie międzynarodowym statków powietrznych, o którym mowa przepisie wyłączającym stosowanie krajowego podatku minimalnego.

W związku z tym, jeżeli większość (rozumiana jako więcej niż połowa) przychodów pochodziła będzie w danym roku podatkowym ze świadczenia usług czarteru samolotów na trasach międzynarodowych, to nie będzie miał zastosowania przepis nakładający obowiązek zapłaty krajowego podatku minimalnego.

Krótszy rok podatkowy

W jeszcze innym przypadku (interpretacja z 20.06.2024 r., sygn. 0111-KDIB1-1.4010.189.2024.2.AW) podatnik miał wątpliwości, czy krótszy rok podatkowy uprawnia go do zastosowania wyłączenia jeżeli w roku podatkowym uzyskane przychody są niższe o co najmniej 30% w stosunku do przychodów uzyskanych w roku podatkowym bezpośrednio poprzedzającym ten rok podatkowy.

Organ potwierdził, że skoro okres od stycznia do lutego 2024 r. był rokiem podatkowym skróconym w związku z zamknięciem ksiąg rachunkowych w związku z przejściem na opodatkowanie tzw. estońskim CIT i w tym okresie spółka uzyskała przychody niższe o co najmniej 30% w stosunku do przychodów uzyskanych w roku podatkowym bezpośrednio poprzedzającym ten rok podatkowy, to należy zgodzić się, że spółka nie będzie zobowiązana do zapłaty krajowego podatku minimalnego za ten okres. W sprawie został bowiem spełniony warunek wyłączający stosowanie omawianego obciążenia.

Inne pytania

Ponadto, zostały wydane również interpretacje dotyczące szeregu innych stanów faktycznych i możliwości stosowania wyłączenia, np. sytuacji, kiedy wspólnikiem spółki jest również spółka jawna (interpretacja z dnia 24.08.2022 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.455.2022.2.IZ), lub kiedy warunek posiadania prostej struktury właścicielskiej zostanie spełniony (interpretacja z dnia 30.09.2022 r., sygn. 0111-KDIB2-1.4010.277.2022.1.MK; interpretacja z dnia 16.09.2022 r., sygn. 0111-KDIB2-1.4010.190.2022.1.MK).

Wsparcie ekspertów CRIDO

Z uwagi na niejasne określenie zakresu podmiotów wyłączonych, w praktyce powstaje wiele wątpliwości odnośnie tego, czy dany podmiot powinien podlegać pod nowe regulacje czy być z nich wyłączony. Jak wskazaliśmy wyżej, wątpliwości znajdują wyraz w dużej liczbie interpretacji indywidualnych wydanych przez Dyrektora KIS. W razie powstania potrzeby wsparcia w interpretacji nowych przepisów, zapraszamy do kontaktu ze specjalistami CRIDO.


Zapoznaj się z pełną ofertą: Doradztwo CIT


Zobacz także:

Krajowy podatek minimalny CIT – nowe obowiązki już za rok 2024 | cz.1 – zakres podmiotowy

Krajowy podatek minimalny CIT – nowe obowiązki już za rok 2024 | cz.2 – Kalkulator w dłoń! Czyli jak obliczyć podatek