Mimo że wszyscy zdążyliśmy już zaakceptować fakt, że wdrożenie obowiązkowego e-fakturowania zostało przesunięte w czasie, Ministerstwo Finansów nie zwalnia tempa. Właśnie dziś poznaliśmy szczegółowy harmonogram zapowiadanych w ubiegłym tygodniu konsultacji KSeF.

Miej wpływ na ostateczny kształt Krajowego Systemu e-Faktur" – tak Ministerstwo Finansów zachęca do udziału w serii konsultacji. Celem tych spotkań ma być dogłębna dyskusja o kluczowych aspektach KSeF oraz przedstawienie możliwych zmian. Jest to krytyczny moment, który umożliwi dostosowanie systemu do bezpośrednich potrzeb i oczekiwań podatników, zapewniając jego efektywne działanie. Uczestnictwo w konsultacjach otwiera możliwość nie tylko podzielenia się własnymi spostrzeżeniami, ale również do zrozumienia, jakie modyfikacje są rozważane i jak będą one wpływać na codzienne operacje przedsiębiorstw w różnorodnych sektorach.

Co prawda pierwotna koncepcja resortu finansów zakładała utworzenie 4 grup roboczych (księgowi i IT, duże i średnie firmy, JST, małe i mikro firmy, rolnicy ryczałtowi), jednak taki podział nie spotkał się z aprobatą podatników, w związku z czym Ministerstwo postanowiło podejść do tematu nieco inaczej.

Tym samym ogłoszony dziś harmonogram konsultacji obejmuje serię 9 spotkań, koncentrujących się na różnych aspektach KSeF, takich jak bezpieczeństwo systemu i wydajność, faktury konsumenckie i identyfikacja status nabywcy w KSeF czy identyfikatory KSeF w płatnościach. Kolejne spotkania obejmą także włączenie konkretnych branż, takich jak faktoring, dostawcy mediów i branża paliwowa. Ostatnie spotkania obejmą z kolei omówienie kwestii ewentualnego etapowego wdrożenia KSeF oraz poznaniu oczekiwań przedsiębiorców w zakresie przyszłych materiałów dotyczących KSeF. Spotkania rozpoczną się 16 lutego i potrwają do 1 marca oraz będą się odbywać w formacie hybrydowym (uwaga - liczba miejsc stacjonarnych jest mocno ograniczona!). Ma to na celu umożliwienie szerszego udziału wszystkim zainteresowanym przedsiębiorcom. Szczegółowy harmonogram oraz rejestracja dostępne są na stronie Ministerstwa Finansów[1].

Mając to na uwadze, gorąco zachęcamy do dzielenia się z nami swoimi spostrzeżeniami i uwagami. Crido już niejednokrotnie podczas wcześniejszych konsultacji udowodniło, że z sukcesem potrafi prowadzić dialog z Ministerstwem Finansów, mając tym samym realny wpływ na rozwój polskiego systemu podatkowego. Dlatego również teraz będziemy aktywnie uczestniczyć w zbliżających się dyskusjach na temat KSeF. Państwa opinia jest kluczowa, abyśmy mogli skutecznie reprezentować różnorodne poglądy, które w efekcie ukształtują nowy model fakturowania przyjaznym i przejrzystym dla podatników.

Jednocześnie zachęcamy do śledzenia naszego bloga oraz profilu na LinkedIn, gdzie po każdym spotkaniu będziemy dzielić się najnowszymi informacjami, omawiając kluczowe punkty i wyniki dyskusji na temat wdrożenia KSeF.

[1] https://www.gov.pl/web/finanse/zapraszamy-na-konsultacje-w-sprawie-ksef