Kilka miesięcy temu wśród podmiotów zajmujących się obrotem kartami pre-paidowymi powstało ogromne zamieszanie związane ze zmianami do VAT, które wejdą w życie 1 stycznia 2015 r. Dla przypomnienia chodzi o zmiany zasad ustalania miejsca opodatkowania świadczenia usług telekomunikacyjnych, elektronicznych i nadawczych. W skrócie, usługi te, w przypadku ich świadczenia na rzecz osób fizycznych, będą opodatkowane w miejscu zamieszkania usługobiorców. Wraz z tą zmianą wejdą w życie znowelizowane przepisy rozporządzenia unijnego, które wprowadza definicję wspomnianych wyżej usług.

I to te definicje, a w szczególności ścisłe rozgraniczenie pomiędzy tymi usługami zaniepokoiło firmy telekomunikacyjne oraz wszystkich pośredników dokonujących obrotu kartami pre-paidowymi. Do tej pory obrót tego rodzaju kartami był opodatkowany jako świadczenie usług telekomunikacyjnych, niezależnie od przeznaczenia zakupionych impulsów (rozmowy telefoniczne, sms-y, sms-y premium). Na szczęście dla tej branży Ministerstwo Finansów potwierdziło w wydanym komunikacie, że od przyszłego roku w tym zakresie nic się nie zmienia (link do komunikatu).

Zmiana nastąpi pewnie dopiero w momencie, w który Komisja Europejska przyjmie dyskutowaną już od kilku lat tzw. dyrektywę voucherową, która ma zmodyfikować zasady opodatkowania voucherów, czyli np. kart pre-paidowych.