Robisz zakupy i bierzesz paragon? Będziesz mógł go zarejestrować i wziąć udział w loterii, którą będzie organizować Ministerstwo Finansów. Do wygrania co miesiąc ma być m.in. samochód i sprzęt elektroniczny.

Założenia MF są takie, że w loterii będzie mógł wziąć udział każdy, kto zarejestruje na stronie loterii paragon fiskalny wystawiony na kwotę co najmniej 10 zł. Nagradzane mają też być paragony za wybrane usługi. Nagrodami będą samochody średniej i wysokiej klasy, tablety i notebooki. Na wygraną będą też mogli liczyć przedsiębiorcy, którzy wystawili zwycięski paragon premiowany nagrodą główną. Loteria ma trwać 12 miesięcy.

Po co to wszystko? A no po to, aby zmobilizować konsumentów do żądania paragonów za każdy zakup, a przedsiębiorców do rejestrowania na kasie fiskalnej każdej transakcji. To z kolei ma przełożyć się na dodatkowe wpływy budżetowe. Mechanizm jest prosty: zarejestrowana w kasie fiskalnej transakcja równa się konieczności uiszczenia należnego od zakupów VAT. Paragon to jednak również podstawa do ewentualnej późniejszej reklamacji towaru lub usługi u sprzedawcy. Loteria ma być zachętą do brania paragonów. Taką formę administracja podatkowa przetestowała m.in. w Portugalii i efekty były bardzo pozytywne.

Ministerstwo Finansów ogłosiło właśnie przetarg na przygotowanie, urządzenie i kompleksową obsługę loterii. Na stronie MF podano, że „tryb przetargu jest niegraniczony, to znaczy może do niego przystąpić każdy, kto spełnia postawione wymagania. Loteria musi być też zorganizowana i przeprowadzona zgodnie z wymogami ustawy o grach hazardowych. Do organizatora loterii będą należały również elementy jej promocji. Wykonawca będzie miał na przygotowanie loterii maksymalnie 4 miesiące od dnia podpisania umowy”.