W związku ze zbliżającym się końcem roku, przypominamy najważniejsze zmiany w Ordynacji podatkowej, które czekają nas od 1 stycznia 2016 r.

Zmiany w zakresie interpretacji podatkowych

  • Jeżeli w danej sprawie została wydana interpretacja ogólna, to podatnik, który wystąpi z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej w analogicznym zakresie, otrzyma postanowienie, że do stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku ma zastosowanie interpretacja ogólna.
  • Ustawodawca wprowadził możliwość występowania ze wspólnym wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej przez kilka zainteresowanych podmiotów, których dotyczy zagadnienie przedstawione we wniosku. Podatnicy uczestniczący w tym samym zdarzeniu gospodarczym będą więc mogli wspólnie wystąpić z wnioskiem i uzyskać jednakowe rozstrzygnięcie.

Nowe stawki odsetek od zaległości

  • Obniżenie preferencyjnej stawki podatkowej od zaległości podatkowych z 75% do 50% stawki podstawowej – w przypadku  złożenia korekty zeznania w terminie 6 miesięcy od upływu terminu na jego złożenie oraz uiszczenia zaległego podatku w ciągu 7 dni od daty dokonania korekty.
  • Natomiast w przypadku wykrycia nieprawidłowości przez organ (np. w toku czynności sprawdzających, kontroli lub postępowania podatkowego) – odsetki od zaległości w VAT i akcyzie wyniosą aż 150% stawki podstawowej (z pewnymi ograniczeniami).

Asystenci podatnika

  • Każdy nowo rozpoczynający działalność mikroprzedsiębiorca będzie mógł skorzystać z usługi asystenta podatnika (od 1 września 2015 r. można skorzystać z ich pomocy tylko w tych urzędach, w których uruchomiono tzw. centra obsługi, a od 1 stycznia 2016 r. – we wszystkich urzędach skarbowych). Asystenta wyznacza się na wniosek podatnika i może on realizować swoje zadania przez okres nie dłuższy niż 18 miesięcy. Asystent ma służyć podatnikowi ogólną informacją i wsparciem np. w zakresie terminów składania deklaracji, terminów dokonywania wpłat podatków/zaliczek na podatek, uzyskiwania indywidualnych interpretacji prawa podatkowego, rozliczania podatków, uzyskiwania zaświadczeń.

Inne zmiany

  • Wprowadzona została zasada rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika. Klauzula ostatecznie otrzymała brzmienie: niedające się usunąć wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego rozstrzyga się na korzyść podatnika. Taka konstrukcja przepisu wskazuje, że nie obejmie on wątpliwości co do stanu faktycznego. Uzasadniona jest obawa, czy nie będzie to martwa regulacja (czy organy będą miały wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego?).
  • Ustawodawca na razie odroczył wprowadzenie do Ordynacji podatkowej generalnej klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania. Minister Finansów Paweł Szałamacha potwierdza jednak zamiar wprowadzenia tej klauzuli. Za wprowadzeniem klauzuli jest również Komisja Kodyfikacyjna Prawa Podatkowego (działająca pod przewodnictwem prof. Etela), która przygotowuje projekt nowej Ordynacji podatkowej.

Interesuje Cię ten temat? Skontaktuj się z autorem artykułu.