Działaniami akcji 13 projektu BEPS (Base Erosion and Profit Shifting Project), społeczność międzynarodowa skupiona w ramach OECD oraz Grupy G20 zdefiniowała w roku 2015 trzy stopniowy obowiązek sprawozdawczo-dokumentacyjny w cenach transferowych (Local File, Master File, Country-by-Country Reporting).

(Dalsza część artykułu pod materiałem wideo)


Zobacz film: Raportowanie TPR – wnioski

Raportowanie cen transferowych to jedno z bardziej skomplikowanych tematów w obszarze obowiązków podatkowych. Raportowanie TPR – wnioski to film opowiadający o najważniejszych zagadnieniach związanych z raportowaniem cen transferowych, które eksperci CRIDO uznali za istotne dla podatników. Zapraszamy na film.


W Polsce, wyżej wskazany model zaimplementowano przepisami Ustawy o CIT i Ustawy o PIT (dokumentacja lokalna/Local File, dokumentacja grupowa/Master File) oraz przepisami Ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami (raportowanie według krajów/Country-by-Country Reporting).

Listopadowe emocje

Dla większości osób zmagających się z problematyką cen transferowych, kluczowym okresem jest miesiąc październik i listopad, kiedy to dla podatników mających rok podatkowy równy z rokiem kalendarzowym upływają odpowiednio terminy na sporządzenie dokumentacji Local File (10 miesięcy od zakończenia roku podatkowego), oraz złożenie informacji o cenach transferowych TPR (11 miesięcy od zakończenia roku podatkowego), która będąc elementem naszego lokalnego „folkloru” stanowi równocześnie pewne wyzwanie zarówno na polu merytorycznym jak i organizacyjnym.

Grudniowe wyzwania

Warto jednak uczulić, że dla największych grup kapitałowych, opadnięcie jesiennego kurzu bitewnego nie pozwala zapomnieć o obowiązkach dokumentacyjnych i raportowych, związanych z realizacją transakcji z podmiotami powiązanymi.

Master file

Dla przypomnienia, podmioty powiązane, których sprawozdania finansowe są konsolidowane metodą pełną lub proporcjonalną, obowiązane do sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych, dołączają do tej dokumentacji grupową dokumentację cen transferowych, sporządzoną za rok obrotowy, w terminie do końca dwunastego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego, jeżeli należą do grupy podmiotów powiązanych:

1) dla której jest sporządzane skonsolidowane sprawozdanie finansowe;

2) której skonsolidowane przychody przekroczyły w poprzednim roku obrotowym kwotę 200 000 000 zł lub jej równowartość.

Na łamach dokumentacji grupowej należy uwzględnić między innymi takie informacje i dane jak opis lub schemat struktury grupy, opis przedmiotu i zakresu działalności prowadzonej przez grupę, opis istotnych WNiP, czy też opis istotnych transakcji finansowych grupy.

Country-by-Country Reporting

Dla największych grup kapitałowych o ponadnarodowej skali działalności, przewidziano dodatkowo obowiązek raportowania według krajów.

Zgodnie z przepisami Działu V Ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami, jednostka dominująca wchodząca w skład grupy podmiotów, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przekazuje Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej w terminie 12 miesięcy od dnia zakończenia sprawozdawczego roku obrotowego informację o grupie kapitałowej (Raport CBC).

Do przygotowania Raportu CBC zobowiązana jest jednostka dominująca grupy kapitałowej, której skonsolidowane przychody przekroczyły w poprzednim roku obrotowym 3 250 000 000 PLN (w przypadku gdy grupa kapitałowa sporządza skonsolidowane sprawozdanie finansowe w złotych) lub
750 000 000 EUR albo równowartość tej kwoty (ustawa przewiduje zasady przeliczania kwot).

Należy jednak zwrócić uwagę, że przy pewnych założeniach i wystąpieniu określonych w ustawie okoliczności, polski podatnik niebędący jednostką dominującą grupy kapitałowej osiągającej odpowiednie progi przychodów skonsolidowanych, również może podlegać obowiązkowi sporządzenia Raportu CBC (wyznaczenie jednostki lub tzw. raportowanie zastępcze).

Raport CBC sporządzany jest w wersji elektronicznej i zawiera m.in. takie  informacje jak: dane identyfikacyjne jednostek wchodzących w skład grupy podmiotów, informacje dotyczące wielkości osiągniętych przychodów, zrealizowanego zysku (straty) przed opodatkowaniem, zapłaconego podatku dochodowego, należnego podatku dochodowego, kapitału podstawowego, niepodzielonego zysku z lat ubiegłych, liczby pracowników, aktywów rzeczowych (trwałych i obrotowych), innych niż środki pieniężne i ich ekwiwalenty, rodzaju działalności jednostek wchodzących w skład grupy podmiotów – z podziałem na państwa lub terytoria, dodatkowe informacje lub wyjaśnienia dotyczące danych lub informacji.

Na koniec warto również wskazać, że podmioty wchodzące w skład grupy objętej Raportowaniem CBC, obowiązane są do złożenia odpowiedniego powiadomienia CBC-P, a uchybienie obowiązkom Raportowania CBC oraz złożenia powiadomienia CBC-P zagrożone jest dotkliwymi sankcjami.