14 grudnia 2023 roku MF udostępniło funkcjonalność pozwalającą na dodanie „on-linowych” kodów QR na wizualizacji faktur. Na podstawie nr KSeF oraz XMLa faktury ustrukturyzowanej można wygenerować unikalny link, który pozwoli  zweryfikować autentyczność dokumentu sprzedaży w KSeF. Rozporządzenie określa wygląd kodu QR, jako dwuwymiarowy, kwadratowy wzór graficzny, który jest zgodny ze standardem ISO/IEC 18004:2015. W Aplikacji Podatnika, po pobraniu dowolnej faktury można już teraz przetestować, jak działa ta funkcjonalność. Mianowicie, kod QR po zeskanowaniu, pozwoli nabywcy uzyskać dostęp do wybranych danych faktury w KSeF:

  • Numeru KSeF, czyli unikalny numer identyfikujący fakturę w systemie eFaktur.
  • NIPu sprzedawcy, umożliwiający szybką identyfikację wystawcy faktury.
  • Daty i godziny wystawienia faktury, co jest kluczowe dla ustalenia terminowości transakcji.
  • Wersji schemy, co pozwala na weryfikację zgodności struktury faktury z aktualnymi standardami.
  • Skrótu faktury, czyli zabezpieczenie potwierdzające integralność dokumentu.

Dodatkowo, użytkownik może w trybie anonimowym przejść do szczegółów faktury i pobrać jej wersję PDF/XML.

Kody QR są elementem zabezpieczającym faktury pozwalającą nabywcom na natychmiastową weryfikację autentyczności dokumentu oraz na anonimowe pobranie faktury z KSeF. Tym samym, zwiększają wiarygodność transakcji w środowisku cyfrowym.

Obowiązkowe Stosowanie Kodu QR:

  • Wszystkie Faktury: obowiązek umieszczania kodu QR na każdej wizualizacji faktury, niezależnie od planowanego użytkowania przez odbiorcę.
  • Transakcje Międzynarodowe: wymóg ten obejmuje również faktury międzynarodowe.

Wciąż czekamy na szczegóły techniczne, które pozwolą na generowanie kodów QR umieszczanych na wizualizacjach w przypadku awarii KSeF.


Zobacz film: KSeF a JPK

Zachęcamy wszystkich, którzy są odpowiedzialni za rozliczenia VAT, do obejrzenia naszego filmu. W nadchodzących miesiącach zrozumienie wpływu obowiązkowego KSeF na Jednolity Plik Kontrolny będzie kluczowe. Dlatego warto posłuchać eksperta z praktycznym doświadczeniem.