Krótko przed Świętami Bożego Narodzenia w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej opublikowano rozporządzenie[1], na mocy którego oficjalnie odroczono stosowanie przepisów EUDR. Nowa data wejścia w życie tej regulacji została ustalona na 30 grudnia 2025 r. 

(Dalsza część artykułu pod materiałem wideo)


Zobacz film: EUDR i CBAM – regulacje środowiskowe a handel zagraniczny

EUDR i CBAM – regulacje środowiskowe a handel zagraniczny to film dotyczący nowych obowiązków przedsiębiorców związanych z transakcjami zagranicznymi. Zapraszamy do obejrzenia.


Dla przypomnienia - przepisy EUDR dotyczą udostępniania na rynku unijnym i wywozu z Unii Europejskiej określonych towarów i produktów związanych z wylesianiem i degradacją lasów. Obowiązki wynikające z tych regulacji obejmują szeroki krąg przedsiębiorców, w tym producentów, importerów, eksporterów oraz innych uczestników obrotu towarami objętymi zakresem EUDR (podmioty handlowe). 

Warto odnotować, że w ww. rozporządzeniu wydłużono do 30 czerwca 2025 r. czas dla Komisji Europejskiej na opublikowanie istotnego dla stosowania przepisów EUDR wykazu krajów (lub ich części) o niskim lub wysokim ryzyku wylesiania. Klasyfikacja dokonana przez Komisję będzie musiała być uwzględniona w ramach oceny ryzyka poszczególnych produktów, do jakiej zobowiązane będą podmioty objęte przepisami EUDR. Ponadto, wraz z odroczeniem stosowania EUDR odpowiednio przesunięto również termin uchylenia rozporządzenia nr 995/2010 (EUTR), które reguluje obowiązki podmiotów wprowadzających do obrotu drewno i produkty z drewna. Rozporządzenie EUTR pozostanie zatem w mocy do 30 grudnia 2025 r. 

Mimo przesunięcia terminu wejścia w życie przepisów EUDR, przedsiębiorcy nie powinni zwlekać z rozpoczęciem przygotowania do ich stosowania, gdyż – jak pokazuje nasze doświadczenie – jest to często bardzo angażujący proces. W ramach tych przygotowań konieczne jest między innymi: 

  • wdrożenie systemu należytej staranności, który pozwoli na gromadzenie i weryfikację dokumentów oraz informacji potwierdzających zgodność produktów z wymogami EUDR, 
  • przygotowanie procedur oceny ryzyka w oparciu o kryteria określone w przepisach, 
  • opracowanie środków ograniczających zidentyfikowane ryzyka niezgodności z przepisami. 

Jeżeli chcieliby Państwo lepiej zrozumieć zawiłości przepisów EUDR lub potrzebują wsparcia w przygotowaniu się do wykonywania nałożonych przez nie obowiązków - zapraszamy do kontaktu. Chętnie pomożemy w uporządkowaniu procesów i wdrożeniu odpowiednich procedur dostosowanych do specyfiki Państwa działalności. 


[1] Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/3234 z dnia 19 grudnia 2024 r. – dostępne: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=celex%3A32024R3234#ntr5-L_202403234PL.000101-E0005  


Zapoznaj się z pełną ofertą: Doradztwo celne i obrót międzynarodowy