Ostatnie tygodnie stoją pod znakiem zaostrzania napięć handlowych pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską. Amerykańska administracja zdecydowała o podniesieniu ceł na import aluminium co doprowadziło do zdecydowanej odpowiedzi UE. W poniższym artykule przyglądamy się szczegółom tych decyzji i przedstawiamy szerszy kontekst tego sporu.

(Dalsza część artykułu pod materiałem wideo)


Zobacz film edukacyjny: European Union Deforestation Regulation a handel zagraniczny

European Union Deforestation Regulation (EUDR) to nowe regulacje niosące w sobie obowiązki dla importerów. Zapraszamy na film, w którym wyjaśniamy, na czym te obowiązki polegają.


Początek wojny handlowej…

Aktualny spór taryfowy jest następstwem nałożonego w 2018 r. przez Stany Zjednoczone cła na aluminium w wysokości 10% wartości importowanego towaru. Ogólny cel wprowadzonego cła na importowane towary sprowadza się do ochrony bezpieczeństwa narodowego USA, gdyż zdaniem amerykańskiej administracji krajowa produkcja aluminium jest na zbyt niskim poziomie co budzi ryzyko zagrożenia bezpieczeństwa narodowego.

W ostatnim miesiącu prezydent USA Donald Trump podpisał Proklamację, która w istocie podwyższa ustanowioną wcześniej stawkę celną na importowane aluminium. Decyzja, tak jak wcześniej, została uzasadniona potrzebą ochrony bezpieczeństwa narodowego z uwagi na zmniejszanie się produkcji aluminium na terenie USA w ostatnich latach czy też wykorzystywanie dotychczasowych wyłączeń i porozumień handlowych do omijania sankcji taryfowych.

Według tego dokumentu, producenci z krajów objętych cłem wykorzystywali przeładunek lub dalsze przetwarzanie produktów aluminiowych w krajach zwolnionych z ceł.

Podniesienie ceł na aluminium – USA wprowadza sankcje

Omawiana Proklamacja wprowadza kilka istotnych zmian dotyczących amerykańskiej polityki handlowej. Przede wszystkim sankcyjna stawka taryfowa została podniesiona z 10% do 25% wartości towaru przy jednoczesnym rozszerzeniu sankcji na dodatkowe produkty pochodne zawierające aluminium. Dodatkowo, sankcjami objęto wyroby ze stali takie jak rury, druty czy folia aluminiowa.

Z uwagi na wykorzystywanie partnerów handlowych nieobjętych sankcjami, Stany Zjednoczone zdecydowały się o zakończeniu obowiązujących porozumień z wybranymi partnerami handlowymi (Argentyna, Australia, Kanada, Meksyk, Unia Europejska  i Wielka Brytania), a także o zakończeniu stosowania wyłączeń produktowych, które pozwalało na import niektórych produktów bez dodatkowego cła.

Powyższe nowe zasady weszły w życie 12 marca 2025 r.

Odpowiedź Unii Europejskiej

Z uwagi na to, że Stany Zjednoczone nie zdecydowały się na wycofanie z analizowanych sankcji celnych, Unia Europejska 12 marca 2025 r. opublikowała dokument przedstawiający plan działań i środków zaradczych w odpowiedzi na amerykańskie sankcje.

W ramach powyższych działań możemy wskazać dwa główne obszary:

  1. Przywrócenie zawieszonych środków z lat 2018 i 2020 - środki te zostaną automatycznie przywrócone 1 kwietnia 2025 r., po wygaśnięciu ich zawieszenia 31 marca. Obejmą one różnorodne produkty, od łodzi i motocykli po amerykańską whisky (Burbon).
  2. Nowy pakiet dodatkowych środków - UE uruchomiła proces nakładania dodatkowych ceł odwetowych na amerykańskie towary o wartości około 18 mld euro.

Proponowana lista produktów objętych sankcjami Unijnymi dotyczy towarów przemysłowych oraz rolnych takich jak wyroby stalowe i aluminiowe, tekstylia, wyroby skórzane, sprzęt AGD, narzędzia domowe, tworzywa sztuczne, wyroby z drewna, drób, wołowina, niektóre owoce morza, orzechy, jaja, nabiał, cukier i warzywa

Harmonogram wdrażania środków UE

Komisja Europejska przedstawiła następujący harmonogram wdrażania dodatkowych środków odwetowych:

  • 12 marca 2025 r. - Rozpoczęcie dwutygodniowych konsultacji z interesariuszami
  • 26 marca i kolejne dni - Zakończenie konsultacji, analiza uwag interesariuszy i finalizacja projektu aktu wykonawczego
  • Połowa kwietnia - Zakończenie procesu przyjmowania i wejście w życie aktu nakładającego środki odwetowe

Co mogą oznaczać powyższe sankcje dla przedsiębiorców?

Z uwagi na dwustronne nałożenie sankcyjnego cła na towary pochodzące z UE albo USA, przedsiębiorcy dokonujący importu tych towarów z USA będą musieli liczyć się z wyższymi kosztami.  Eksporterzy z kolei mogą się zderzyć ze spadkiem konkurencyjności swoich towarów w USA, a w związku z tym spadkiem zamówień z USA. Te zmiany zapewne zaburzą dotychczasowe łańcuchy dostaw w handlu pomiędzy Unią a Stanami. Niewątpliwie to jest moment na podjęcie działań przez importerów w zakresie:

  1. Weryfikacji łańcuchów dostaw, w które są zaangażowani;
  2. Weryfikacji klasyfikacji celnej i pochodzenia towarów które importują i eksportują
  3. Oceny wpływu nowych ceł na koszty działalności.

Przy okazji, warto przyjrzeć się swoim operacjom celnym szerzej i poszukać zwiększenia efektywności i obniżki kosztów, żeby choć spróbować zrównoważyć negatywny wpływ wojen handlowych.

Eksperci CRIDO chętnie wesprą państwa w tym zakresie.


Zapoznaj się z pełną ofertą: Doradztwo celne i obrót międzynarodowy