Pomimo walki z koronawirusem, a może nawet w związku z nią, coraz więcej w ostatnim czasie dzieje się w związku z wprowadzeniem możliwości stosowania kas wirtualnych w formie oprogramowania oraz powiązanej z nimi możliwości wystawiania e-paragonów.

Na stronach RCL opublikowany został projekt rozporządzenia określającego jakie branże będą mogły korzystać z kas fiskalnych w formie oprogramowania. Zgodnie z obecną propozycją, z tego rozwiązania będą mogły początkowo korzystać jedynie podmioty z branży transportowej, tj. m.in. świadczący usługi taksówkarskie.

Jednocześnie w ramach specustawy wprowadzającej tzw. tarczę antykryzysową, do ustawy o VAT dodano przepisy zezwalające na wystawienie za zgodą nabywcy paragonu w postaci elektronicznej, przesyłając ten dokument w sposób uzgodniony z klientem. Przepisy wykonawcze dostosowujące regulacje w zakresie e-paragonów są jednak dopiero na etapie projektów. Pod koniec marca opublikowane zostało rozporządzenie mające na celu dostosowanie rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących do możliwości wystawiania paragonów w postaci elektronicznej.

O ile więc możliwość wystawiania paragonów w postaci elektronicznej wprowadzono do ustawy o VAT ze skutkiem od 1 kwietnia, to wydaje się, że obecnie z takiej możliwości mogą skorzystać jedynie podmioty posiadające i korzystające z kas online. Pojawiają się jednak głosy, że kasy te nie mają na tę chwilę odpowiedniej funkcjonalności, aby można było wystawiać przy ich użyciu e-paragony.

Warto doczytać: