W opublikowanym w piątek 30.05 projekcie ustawy w zakresie KSeF (link) dość nieoczekiwanie znalazła się propozycja regulacji dotyczących systemu kaucyjnego! Na szczęście, na ostatniej prostej przed startem w/w reżimu nie chodzi o rewolucyjne zmiany, lecz o istotną – i korzystną dla podatników – reorganizację harmonogramu rozliczenia VAT.

(Dalsza część artykułu pod materiałem wideo)


Zobacz film: Co przynosi KSeF 2.0? Znamy przepisy!

Okładka webinarium CRIDO: KSeF 2.0 – nowe przepisy, obowiązki i harmonogram wdrożenia

Webinar CRIDO poświęcony najnowszemu projektowi przepisów o KSeF. Eksperci omawiają harmonogram zmian, nowe obowiązki dla firm, konsekwencje dla opóźnionych wdrożeń oraz praktyczne aspekty stosowania KSeF w kontekście ERP, faktur B2C i załączników.


Wspomniana propozycja przepisu zakłada przesunięcie w czasie terminu rozliczenia VAT związanego z opakowaniami, za które pobrano, lecz nie zwrócono kaucji. Zgodnie z projektem, wprowadzający produkty w opakowaniach na napoje, którzy składają miesięczne deklaracje JPK_VAT, pierwszego rozliczenia VAT z tytułu różnicy między wartością kaucji za opakowania wprowadzone do obrotu w 2025 roku a tymi, które nie zostały zwrócone do podmiotu reprezentującego, dokonają dopiero w deklaracji za luty 2026 r. (czyli składanej do 25 marca 2026 r.). Dotychczas planowano, że rozliczenie to nastąpi w deklaracji za styczeń.

Analogiczne przedłużenie przewidziano również dla podmiotów reprezentujących (płatników VAT). Będą oni zobowiązani do obliczenia i wpłaty kwoty VAT należnego do 28 lutego 2026 r. – zamiast pierwotnego terminu do końca stycznia.

Warto zaznaczyć, że zmiana ta dotyczy wyłącznie rozliczenia za rok 2025 i ma charakter przejściowy – związany z początkiem funkcjonowania systemu kaucyjnego i zgłaszanymi przez przedsiębiorców trudnościami organizacyjnymi.

Projekt znajduje się obecnie na etapie rządowych prac legislacyjnych (Stały Komitet Rady Ministrów).


Wobec powyższego należy zauważyć, że mamy już nie tylko podstawowe przepisy i sztywno wyznaczone terminy startu systemu kaucyjnego, ale także swoistego rodzaju korekty techniczne / organizacyjne, które mają ułatwić uczestnikom prawidłowe wywiązanie się z nowych obowiązków w praktyce. Obecny kierunek prac legislacyjnych nie pozostawia wątpliwości – uruchomienie reżimu kaucyjnego staje się faktem!