Dlaczego dobre ustrukturyzowanie procesów IT jest ważne z perspektywy podatków?
W dynamicznie rozwijającym się środowisku biznesowym technologia informacyjna odgrywa kluczową rolę w efektywnym zarządzaniu organizacją. Procesy IT stają się nieodzownym elementem strategii operacyjnych, a przedsiębiorstwa coraz częściej sięgają po zaawansowane rozwiązania technologiczne, w tym rozwijającą się w ekspresowym tempie sztuczną inteligencję.
(Dalsza część artykułu pod materiałem wideo)
Zobacz film: ABC strategii podatkowej
Temat strategii podatkowej w organizacjach wraca zazwyczaj w czwartym kwartale roku, gdyż często jest utożsamiany, nie do końca słusznie, z obowiązkiem publikowania informacji o strategii. Film opowiada o relacji tych dwóch pojęć. Jeśli chcesz wiedzieć również, dlaczego tematem strategii powinny zająć się wszystkie przedsiębiorstwa, także, które nie mają obowiązku publikowania informacji o strategii, zapraszamy na film.
Dlatego też w obecnych czasach zarządzanie procesami IT staje się coraz ważniejsze. Wspiera m.in. optymalizację procesów, kontrolę nad operacjami, a nawet poprawę komunikacji. To nie tylko kluczowy element sprawnego funkcjonowania organizacji, ale także czynnik decydujący o jej konkurencyjności.
Prawidłowe ustrukturyzowanie procesów IT w przedsiębiorstwie jest ważne nie tylko z perspektywy biznesowej. Usprawnia ono codzienne działania, a także ma ogromny wpływ na prawidłowe rozliczenie podatków. Dobrze ustrukturyzowane procesy IT istotnie przyczyniają się do zmniejszenia ryzyka powstania nieprawidłowości, a także ewentualnych sporów z organami fiskalnymi.
Odpowiednie ramy w obszarze IT są niezbędne dla:
- efektywnego zarządzania ryzykiem podatkowym, a także
- zapewnienia bezpieczeństwa organizacji.
Ramy w obszarze IT jako wsparcie w zarządzaniu ryzykiem podatkowym
Funkcja podatkowa w przedsiębiorstwie coraz częściej opiera się zaawansowanych narzędziach IT. Większość funkcjonujących systemów, w tym dotyczących podatków i księgowości, funkcjonuje w oparciu o dedykowane narzędzia i programy IT. Coraz częściej organizacje wdrażają Systemy ERP (ang. Enterprise Resource Planning), systemy do e-fakturowania, oprogramowanie do zarządzania podatkami (monitorowania zmian w przepisach, przygotowywania deklaracji, itd.) czy stosują narzędzia do analizy danych.
Dzięki zastosowaniu narzędzi IT procesy związane z podatkami stają się bardziej efektywne, precyzyjne i zgodne z obowiązującymi przepisami. Jednakże, sprawne funkcjonowanie systemów IT wspierających funkcję podatkową wymaga ciągłego zarządzania, obejmującego przede wszystkim rozwój, integrację z innymi systemami w organizacji i dostosowanie do specyficznych potrzeb danego przedsiębiorstwa.
Szczególnie istotne jest również zapewnienie stałej zgodności systemów IT z regulacjami prawa i zasadami wewnętrznymi. To zaś wymaga nieustannego monitorowania zmian w przepisach i podejmowania niezwłocznych działań w przypadku wejścia w życie nowelizacji.
Efektywne zarządzanie procesami IT daje natomiast wymierne korzyści dla przedsiębiorstwa. Przede wszystkim, dzięki systemom IT można zautomatyzować wiele czynności związanych z rozliczeniami podatkowymi, co znacznie redukuje ryzyko błędów, a także przyspiesza i optymalizuje cały proces. Ponadto, nowoczesne rozwiązania IT umożliwiają efektywne gromadzenie i przechowywanie dużych ilości danych, a także ich szybkie i łatwe odnalezienie, co jest szczególnie ważne w przypadku kontroli podatkowych. Ponadto, prawidłowe ustrukturyzowanie procesów podatkowych przy wsparciu narzędzi IT znacząco minimalizuje ryzyko sankcji i kar.
IT a bezpieczeństwo organizacji
W związku z tym, że systemy IT stanowią fundament dla funkcjonowania przedsiębiorstwa, w dobie cyberataków i wycieków danych należy zwrócić szczególną uwagę na ich bezpieczeństwo.
W tym kontekście szczególnie istotna jest dbałość o bezpieczeństwo danych. Wszystkie dane wrażliwe powinny być odpowiednio zabezpieczone (zaszyfrowane nie tylko w trakcie przesyłania, ale też w trakcie przechowywania). Ponadto, warto zadbać o ograniczenie dostępu do danych wrażliwych tylko do osób, które go naprawdę potrzebują.
Ważne jest również zadbanie o fizyczną ochronę sprzętu (w szczególności serwerów i urządzeń sieciowych) przed dostępem osób niepowołanych.
Ochronie danych sprzyja również regularne tworzenie kopii zapasowych i ich bezpieczne przechowywanie, a także wdrożenie schematów postępowania na wypadek wycieku danych, a także bieżąca weryfikacja ich skuteczności.
W ramach zagwarantowania bezpieczeństwa należy również zidentyfikować obszary ryzyka w zakresie procesów i procedur wynikających nie tylko z interpretacji i wdrożenia przepisów podatkowych, ale również związanych z zasobami ludzkimi przedsiębiorstwa i systemu księgowego.
Jak zadbać o efektywne i skuteczne narzędzia IT?
Aby systemy IT prawidłowo pełniły swoją rolę w organizacji, ważna jest ich jakość, a także zagwarantowanie bezpieczeństwa ich użytkowania.
Systemy informatyczne wspierające funkcję podatkową muszą być nieustannie rozwijane i aktualizowane, tak aby sprostać dynamicznie zmieniającym się wymaganiom prawnym i operacyjnym. Wdrażanie nowych funkcji i aktualizacji powinno być odpowiednio przygotowane i poprzedzone testami, tak aby wyeliminować ewentualne błędy i nieścisłości już na etapie poprzedzającym wejście w życie.
Dlatego też, skuteczne zarządzanie procesami IT, w szczególności w zakresie funkcji podatkowej, wymaga strategicznego podejścia i zaangażowania całej organizacji.
Podsumowanie
Systemy IT pełnią kluczową rolę w zarządzaniu organizacją, przyczyniając się do usprawnienia wielu procesów. Jednym z obszarów, w których korzystanie z zaawansowanych narzędzi IT i systemów daje wymierne korzyści, są rozliczenia księgowe i podatkowe przedsiębiorstwa.
Warto korzystać z dostępnych narzędzi IT, tak aby zoptymalizować procesy podatkowe i zminimalizować ryzyko błędów. Niemniej jednak, priorytetem każdej organizacji powinno być odpowiednie zabezpieczenie danych podatkowych. Na tę kwestię zwróciło uwagę również Ministerstwo Finansów, które w ramach trwających konsultacji poświęciło wiele uwagi wsparciu IT w zakresie funkcji podatkowej, ze szczególnym uwzględnieniem zarządzania systemami IT.
W obliczu rosnących zagrożeń cybernetycznych, ochrona danych podatkowych staje się priorytetem dla wielu przedsiębiorstw. Dlatego warto korzystać z narzędzi IT, również w obszarach związanych z realizacją funkcji podatkowej, ale z pełną świadomością, że kluczowe jest zachowanie najwyższych standardów bezpieczeństwa w pracy z wrażliwymi danymi. Dzięki wdrożeniu odpowiednich rozwiązań IT można jednakże skutecznie chronić informacje przed nieautoryzowanym dostępem.
Zapoznaj się z pełną ofertą: Zarządzanie podatkami (Tax governance) oraz ze stroną Taxgov.pl
Posłuchaj